Потврда на големо истражување: Оваа крвна група е најотпорна на корона – Еве и зошто!

Голема студија укажува на тоа дека луѓето со нулта крвна група или Rh негативен може да имаат малку помал ризик од новиот коронавирус.
Меѓу 225.556 Канаѓани тестирани за вирус, ризикот да се дијагностицира ковид 19 е 12. проценти помал, а ризикот од тежок kковид-19 или смрт за 13. проценти помал кај луѓето со нулта крвна група од оние со A, AB или B, објавија истражувачите во „Annals of Internal Medicine“.
Поединци во која било крвна група кои биле Rh-негативни, исто така биле донекаде заштитени, особено ако имале нулта негативна крвна група.


Луѓето со овие крвни групи може да имаат развиено антитела кои можат да препознаат некој аспект на новиот вирус, изјавил коавторот д-р Џоел Реј од болницата „Сент Мишел“ во Торонто.
„Нашата следна студија конкретно ќе ги разгледа ваквите антитела и ќе види дали тие го објаснуваат заштитниот ефект“, рекол Реј.
Дали и како оваа информација може да влијае на превенција или третман на ковид 19, сè уште не е јасно.


©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ВИДЕО) ГИ НАСМЕАЛ ГЛЕДАЧИТЕ – Водителот на РТС се „телепортирал“ во студио за време на преносот на СП: „Сепак, не ја плаќаме претплатата за џабе!“

Водителот на Радио-телевизијата на Србија (РТС) стана хит на социјалните мрежи откако се „телепортираше“ во …