(ВИДЕО) ОВИЕ ФИЛМОВИ СЕ најголемите фаворити за Оскар

„Менк“, во режија на Дејвид Финчер, е убедливо најголемиот фаворит во трката за Оскарите. Кандидат е во 13. категории, а обложувалниците предвидуваат дека ќе земе дури 10. златни статуи. Покрај овој филм, предвидувањата на критичарите и обложувалниците вклучуваат уште десетина дела.

Оскарите се закажани за 25. април, но има многу наддавања за тоа кој филм ќе биде прогласен за најдобар. Најголем фаворит е „Менк“, но не треба да изненадува ако некој друг ја добие златната статуа за најдобро достигнување, дури и за помалку познато достигнување, со оглед на минатата година и огромното изненадување наречено „Паразит“.


„Менк“
Доколку членовите на Академијата за филмска уметност и наука дадат најмногу гласови на филмот „Менк“, тоа ќе биде првото достигнување на Нетфликс на кое ќе му биде доделен Оскар. Филмот, во режија на Дејвид Финчер, а напишан од неговиот татко Џек, се одвива во Холивуд во 30-тите години на минатиот век и ја раскажува приказната за сценаристот Херман Менкијевиќ, склон кон алкохол, кој се бори да го комплетира образецот за филмскиот класик на Орсон Велс “Граѓанинот Кејн“.


Менкијевиќ во филмот го игра Гери Олдман, веќе во потесниот избор за најдобра улога, а во потесниот избор е и оригиналната музика потпишана од Трент Резнор и Атикас Рос. Филмот може да се погледне и на Нетфликс.

„Земја на номадите“
Американската режисерка со кинеско потекло Клои Зао беше наградена со „Златен лав“ во Венеција за филмот „Земја на номадите“, каде ова остварување беше премиерно прикажано, а потоа следуваа и награди на други фестивали. Филмот ја следи Ферн, жена која откако изгубила сè во економската криза, седнува во комбе и крстари по Америка, работи повремени работи и се среќава со волни и неволни модерни номади како неа.


Клои Зао е една од тројцата режисери кои влегоа во потесниот избор за наградата на Американската академија, а Френсис Мекдорманд е и во најтесниот избор за најдобра актерка со оваа улога, и доколку добие Оскар, тоа ќе биде нејзина трета златна статуа во кариерата.
Филмот допрва треба да се појави во киносалите, а корисниците на платформата Хулу имаат можност да го погледнат од пред некој ден.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

4 работи со кои не смеете да претерате: Можат да влијаат на вашето здравје

Би се рекло дека сè што не е умерено може на некој начин да ни …