(ВИДЕО) БРАВО – ТЕКСАШАНЕЦ СО ГОЛЕМО СРЦЕ: Не можел да гледа како илјадници се смрзнуваат – еве што направил од своите продавници за мебел!

По смртоносното невреме што го погоди Тексас, продавницата за мебел во Хјустон, на Џон Мекингвал, беше полна – но не и од клиенти.
Мекингвал ги отвори вратите на своите продавници за мебел за оние на кои им е потребно сместување. Затоа, кога снежната бура ги оставила на студ Тексашаните без струја и топлина, тој поканил стотици да влезат.
„Најмалку што можевме да сториме е да ја отвориме оваа продавница за мебел за да им овозможиме на луѓето да дојдат на потопло место“, рекол тој. „Каучи и многу телевизори на располагање, многу душеци на располагање, многу достапни душеци и многу топла храна“.
Досега тој ги отворил продавниците за мебел во Ричмонд и Хјустон во Тексас, како „Галери“ како засолниште.
За луѓе како Денистра Хант, тоа е привремен дом надвор од дома. „Ние ја поминавме ноќта на студ, што никогаш не го правев, рекла таа. “Беше ужасно со двегодишното дете. Сите само легнавме во еден кревет и се покривме”.

Продавниците имаат кревети, ќебиња, па дури и храна за семејствата кои се борат откако големите прекини на електричната енергија ја уништија државата.
И’ не е прв пат тој да им помага на луѓето за време на природни катастрофи. Во 2017. година, тој трансформирал некои од неговите продавници за мебел „Галери“ во засолништа по ураганот Харви. А тоа го сторил и во 2005 година, кога многумина побегнала од Луизијана по ураганот Катрина.
И неговата донација не застанува тука – тој често донира мебел на семејства кои имаат потреба но и за правење сали за наставници во локалните училишта.
„Јас сум делумно капиталист, а делумно социјален работник и ова е она што сакам да го работам“, рекол тој за „Си Би-Ес утрово“ за серијата „Совршен сојуз“ од 2017 година.
„Можеме да си го дозволиме тоа, а она што не можеме да си го дозволиме е да ги натераме луѓето да изгубат надеж, мора да им дадеме надеж“, рекол тој. „Така би направиле и моите родители“.
За многу Тексашани продавници за мебел „Душек Мек“ честопати е засолниште после бура. „Тешките времиња никогаш не траат, тешките Тексашани траат, а ќе го поминеме и ова“, вели тој.

Фото: Принтскрин/Youtube

Ekran.mk/CBS

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.


Видете следно

Ова е најмудриот хороскопски знак

*Хороскопските препораки и совети не треба да се сфаќаат особено сериозно, а за сите индикации …