Пет зачини што со векови се користат за подобар секс

За некои афродизијаци, античката медицина тврди дека ја зајакнува самата сексуална желба, додека други се „специјализирани“ за зголемување на издржливоста, проблеми со еректилна дисфункција или болка за време на сексот.
Со векови, човештвото бара совршена храна што ја подобрува сексуалната желба и ги стимулира сетилата, па затоа многу култури имаат различни верувања и традиции во врска со храната за либидото. Секој знае за остригите и црното чоколадо, но има и зачини на кои им се припишува афродизијачки ефект во различни култури.
Веќе сте користеле некои од овие билки и иако се сметаат за здрава храна, можеби ќе треба да започнете со мали дози. Исто така, размислете да се консултирате со лекар пред да ги испробате, особено ако земате лекови, пишува mbg.

Ванила за поголемо либидо

Според раниот хербалистички фолклор, ванилата е моќен кулинарски додаток кој стимулира сексуален апетит. Карактеристичниот мирис го прави идеален зачин за подигнување на расположението, будење на сетилата и поттикнување на сексуална издржливост. Ванилата првично ја користеле жителите на Мексико како еликсир што предизвикува љубов и се смета за еден од одамна откриените афродизијаци.

Гинко Билоба за еректилна дисфункција


Ова природно кинеско растение има голем број признати здравствени придобивки: може да ја зголеми циркулацијата, да ја подобри функцијата на мозокот, да го ослободи стресот, па дури и потенцијално да излечи еректилна дисфункција. Иако Гинко е достапен во форма на таблети, капсули или капки – правењето чај е уште еден популарен начин да се консумира како афродизијак.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ФОТО) НАСЛОВНА СТРАНИЦА КОЈА КРЕНА ПРАШИНА: Синди Крафорд (55) позирала за Вог – без облека!

Насловната страница на списанието „Вог“ е украсена со нејзин портрет со нагласена фризура, но една …