Нов земјотрес кај Петриња: Се тресело и во Загреб

Денес околу 13.10 часот прилично силен земјотрес ја потресе централна Хрватска, а тој се почувствувал сè до Велика Горица и Загреб, но и во соседна БиХ.
„Во 1 час и 8 минути, сеизмолозите од Сеизмолошката служба забележаа прилично силен земјотрес со епицентар недалеку од Петриња, близу Глинска Полјана. Јачината на земјотресот беше 4,0 Рихтер, а интензитетот во епицентарот на 5-тиот степен на скалата ЕМС“, стои на веб-страницата на Сеизмолошката служба.


©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Кој е вистинскиот маж за вас на основа на вашата личност?

Дали некогаш сте пронашле личност која физички ве привлекува многу, но кога малку подобро ќе …