(ВИДЕО+ФОТО) Една од најголемите мистерии во Англија: Мистериозен подземен премин украсен со милиони школки

Во округот Кент, во селото Маргејт, се наоѓа една од најмистериозните пештери во Велика Британија.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by @fighter_mummy

Иако постојат несогласувања, Шел Грото (Пештера од школки) во селото Маргејт најверојатно е откриено во 1835. година, но неговата цел никогаш не била утврдена. Некои тврдат дека тоа место има религиозно значење и дека е изградено пред повеќе од 3000 години, додека други мислат дека тоа било некаков вид комора за ритуали или ложа за витезите Темплари, пишува Национална географија.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Bethan England (@bethanengxx)

Пештерата се состои од подземен премин висок 2,4 метри и долг 21. метар, а завршува со правоаголна просторија (олтарска комора).
Речиси сите површини се покриени со мозаик направен исклучиво од школки од локално потекло. Вкупната површина на мозаикот е 190 квадратни метри, а тој е украсен со скоро 4,6 милиони школки.

Фото: Instagram

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ФОТО) Мултифункционален, штедлив – минијатурен дом на тркала – Што уште да се посака?

First Light Studio ги здружил силите со локалната компанија Build Tiny и го изгради ова …