(ФОТО) ДРЕВНИ МИСТИЧНИ ПРИКАЗИ – МИСТЕРИЈА ВО ТАНЗАНИЈА: Луѓето со џиновски глави насликани во пештерите и понатаму ЕНИГМА за научниците!

„Во рамките на културата на народот Сандава, кои потекнуваат од античките групи од тој регион, не наоѓаме мотиви на луѓе со глави од биволи или оние кои можат да се трансформираат во овие животни, така што и овие фигури можат да прикажуваат нешто сосема друго. Сепак, треба да имате на ум дека роговите на биволите играат значајна улога во некои ритуали на Сандава“, рече полскиот археолог.

Слични бројки во регионот Кондоа
Недалеку од Амак’хи 4, во регионот Кондоа, во централна Танзанија, две пештерски слики многу потсетуваат на овие три фигури.
На местото Коло Б2, прикажани се три фигури кои стојат заедно, а на Коло Б1, три такви фигури се прикажани хоризонтално, како да лежат на земја. Правата линија поминува низ средината на телото на сите фигури. Сите ликови имаат многу големи глави, иако оние на локалитетите Коло се прикажани како ленти. Археолозите веруваат дека главите со пруги покажуваат некакво покривање на главата, додека другите фигури изгледаат како да носат посложени фризури.

Значителна разлика
Меѓутоа, ликовите прикажани на Amak’хи 4 имаат некои значајни разлики од оние во Кондо. Нивните глави се чини дека се исполнети со боја и играат поважна улога во заплетот прикажан на сликите.
„Фигурите од Амак’хи 4 се забележително поголеми од оние на Кола и го формираат главниот мотив околу кој се врти остатокот од приказната. Спротивно на тоа, сликите на Кола се изолирани прикази, без јасна врска со останатите слики“, Наведува Грзелзик.
Истражувањето за називот е објавено во списанието Antiquity.

Ekran.mk/Index.hr, Foto: Wikipedia / D. Tamino Boehm

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ФОТО) Пожарникари завиткуваат древни црвени дрва во огноотпорни ќебиња – ги штитат од пожари!

Тимовите за спасување во четвртокот завиткале огромни црвени дрвја, највисоките дрвја во светот, со огноотпорни …