(ФОТО) Дојранското езеро почна да замрзнува!

Дојранчани одамна не паметат водата на езерото да замрзне…
Од грчката страна на Дојранското езеро, во местото Дојрани, стасуваат типични зимски слики, но не и за ова езеро кое преку лето го краси медитеранска клима.


Но, она што доаѓа од Дојрани покажува колку е јака зимата во грчкиот дел на Дојранското езеро…


Видливо е дека по површината на водата се фаќа мраз, а покрај брегот сцени како од некое алпско езеро…Но, зима е и иако ова е многу чудно, сепак ладниот бран го зафати и македонското најјужно езеро.

 

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.


Видете следно

Дневен хороскоп за сабота, 17.04.2021.: Близнаците треба да покажат добра волја и попустливост, Терезијата не треба да искушува личност со која е во врска, Јарецот мора да ги промени воспоставените навики поради…

Овен Љубов: Изгледате задоволни и расположени за излегување и повторна средба. Саканата личност прави се …