ПРИРОДНО – 6. неочекувани лекови за ЗАБОБОЛКА: Сите ги имаме дома и многу помагаат!

Природно решение за забоболка.
Ако сте имале забоболка барем еднаш, знаете колку може да биде тешко. А во тоа време, сè додека не одите на стоматолог, можете да си помогнете со домашни лекови кои можат да ја намалат забоболката.

Каранфилче
Каранфилчето содржи лековито масло кое успешно ја елиминира болката. Џвакајте го 2-3 минути, а потоа исплакнете ја устата со вода. Аналгетскиот ефект ќе трае околу 3. часа. Можете исто така да нанесете есенцијално масло од каранфилче на памучна крпа и да нанесете на болното место.


Лук
Скршете чешне лук за да направите паста, ставете го во тампон од газа и држете го неколку минути во близина на проблематичниот заб.

Сол
Ова е можеби наједноставниот начин, и сите ја имаме во куќата. Растворете една лажица сол во чаша топла вода и исплакнете ја устата.


Свинска маст
Ставете мало парче маст помеѓу образот и проблематичниот заб и држете го 20 минути. Наскороби требалод а започне неговоро дејство.


©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ВИДЕО+ФОТО) Искрено со Елена Петреска: „Со позајмени 280 денари од Прилеп дојдов во Скопје оти мојот сон беше музика“

Елена Петреска долги години е дел од музичката сцена, a 15 вработена во МОБ. Иако …