(ВИДЕО) Еруптираше вулканот Етна – Лава, чад и пепел на сите страни!

Според италијанските медиуми, релативно новиот кратер на југоисточната падина на вулканот исфрлил „спорадични рафали“ од лава и пепел.
Најголемиот активен вулкан во Европа, Етна, што се наоѓа на италијанскиот остров Сицилија, еруптираше и исфрли големи количества лава, чад и пепел од неговиот југоисточен кратер.
Според фотографиите и видеата на социјалните мрежи, лавата се шири во сите правци.
Според италијанските медиуми, релативно новиот кратер на југоисточната падина на вулканот исфрлил „спорадични рафали“ од лава и пепел.


Меѓународниот аеродром Катанија, што се наоѓа на 60 километри јужно од вулканот, се уште е отворен за воздушен сообраќај. Одлуката дали ќе биде затворен ќе ја донесе кризниот штаб, кој вечерва заседава.
Медиумите на Апенинскиот полуостров забележуваат дека аеродромот во Катанија досега главно бил затворан за време на ерупциите слични на денешните, бидејќи пепелта знаела да покрие поголем дел од градот.

Фото: Принтскрин/Youtube

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.


Видете следно

ПОДОБРЕТЕ ја вашата врска со едноставна ВЕЖБА од само 30. секунди!

Сите сигурно сте ја минувале фазата на идеализација на партнерот и ова е нормална појава, …