5. ГЛАВНИ ВИНОВНИЦИ за таложење на сало на стомакот: Еве зошто никогаш НЕ ВИ УСПЕВА ДА ОСЛАБНЕТЕ!

Можеби ги правите овие грешки
Премногу маснотии во стомакот се сметаат за многу опасни за здравјето на срцето, и покрај тоа, за многумина е најлош кошмар, бидејќи воопшто не изгледа привлечно.
Ако сте пробале сè и маснотиите од стомакот никако да ги снема, можеби ги правите овие грешки.
Еве ги најчестите причини зошто се дебелеете:
1. Не знаете како да се справите со стресот
Можеби ви звучи како лага, но стресот предизвикува зголемување на телесната тежина. Сета оваа вознемиреност може да создаде вишок на кортизол, хормон кој го охрабрува телото да „складира“ маснотии. Обидете се да паузирате неколку минути по еден час работа, фокусирајте се на дишењето и опуштањето на телото.

2. Јадете погрешна храна
Јаглехидратите не треба целосно да се исфрлат од исхраната, но треба да се сведат на минимум. Ако имате маснотии во стомакот, јадете повеќе протеини и влакна што се наоѓаат во зеленчукот.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.


Видете следно

(Диета) ТИЈАНА ВАКА УСПЕАЛА ДА ОСЛАБНЕ 45. КИЛОГРАМИ: Сега строго се придржува до овој план на исхрана!

Еве што јаде пејачката во текот на денот… Денес Тијана Дапчевиќ (45) може да се …