ТИВОК СРЦЕВ УДАР човек прележува на нозе: Ова се СИМПТОМИТЕ!

Кога ќе ги слушнеме зборовите „миокарден инфаркт“, ги поврзуваме со остра и неподнослива болка во левата страна на градите, ладна пот и отежнато дишење. Но, постои сорта која се нарекува „тивок“ срцев удар. Лицето го „прележува” на нозе, не обрнувајќи внимание на влошувањето на неговото здравје. Кои се последиците?
Кога ќе слушнеме „срцев удар“, таа реченица нè поврзува со тешка состојба. Сепак, болеста може да не се манифестира во форма на специфични симптоми, што може да доведе до одредени компликации и смрт. Срцев удар е прекин во снабдувањето со крв во срцето поради артериска тромбоза.


Типични симптоми: интензивна болка зад градната коска, болка во левата рака, рамото, левата страна на вратот, помеѓу лопатките. Нападите се влошуваат со чувство на страв. Болката може да трае од 15. минути до неколку часа.
„Тивок инфаркт“ на миокардот, симптоми:
Таканаречениот „тивок“ тип на миокарден инфаркт станува сè почест, а на пациентите болеста им е дијагностицирана неколку месеци по нападот.
Лажни симптоми: Луѓето честопати грешат кога мислат дека болката во градите, ладна пот, вртоглавица и отежнато дишење се специфични знаци на миокарден инфаркт. Срцевиот удар може да се манифестира толку нејасно што пациентот не брза да оди на лекар.
Пред срцевиот удар, се јавува оваа промена на кожата, предупредува д-р Мајк: Тоа е знак што може да ви го спаси животот!

Доколку на својата кожа забележите восочни талози кои наликуваат на младежи во голем ризик сте да доживеете срцев удар.
На пример, симптомите лесно можат да бидат погрешни во дисфункција на дигестивниот систем.
Физичкиот замор може да се сфати како причина за недостаток на сон. И лесна болка во областа на грлото или градите се припишува на металоиди или лошо варење.
Статистичките податоци покажуваат дека претставниците на посилниот пол доживеале „тивок срцев удар“ пет пати почесто од жените.
Спречување на „тивок срцев удар“ значи здрав начин на живот и разумно вежбање. Важно е да бидете свесни дека зависностите (пушење, алкохол и масна храна) доведуваат до срцев удар. Покрај тоа, високиот крвен притисок, високиот холестерол и дијабетесот го зголемуваат ризикот од срцев удар. Грижете се добро за вашето здравје. Не би требало да ги игнорирате симптомите опишани погоре, што може да укаже на тоа дека лицето развива „тивок“ срцев удар. Конечно, кардиоваскуларните болести се водечка причина за смртност ширум светот.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.


Видете следно

Во Русија 8. март е еден од најсвечените државни празници: Се слави повеќе и од Денот на вљубените!

Во Русија 8. март е сè уште празник, а оваа година волонтерите ќе им дадат …