ЗДРАВО – Редовно конзумирајте ги овие јатки и останете здрави и во форма

Јатките имаат многу здравствени придобивки.
Јатките имаат неколку здравствени придобивки и се совршен избор за грицкање на нешто здраво помеѓу оброците.
Урамнотежената исхрана е нецелосна без јатки. Редовното консумирање на јаткасти плодови е добро за организмот бидејќи се полни со основни хранливи материи и обезбедуваат моментална енергија. Во зима, јатките помагаат да се задржи телото топло, обезбедувајќи топлина. Тие се богат извор на омега-3 масни киселини и се полни со витамини и минерали.

Лешници


Богати се со витамин Е, здрави масти и антиоксиданти. Тие се исто така добар извор на есенцијални минерали како магнезиум и бакар. Редовното консумирање на лешници помага во регулирање на крвниот притисок и намалување на нивото на шеќер во крвта.

Ореви


Оревите се ефикасни во одржување на нивото на холестерол и подобрување на кардиоваскуларното здравје. Исто така, се вели дека тие го зголемуваат бројот на добри бактерии во цревата и го намалуваат оксидативниот стрес во мозокот.

Индиски орев


Богати се со омега-3 масни киселини, витамини и здрави масти и почесто се користат за подобрување на вкусот на разни слатки јадења.

Бадеми


Луѓето често потопуваат бадеми преку ноќ и ги лупат следното утро пред да ги јадат. Ова е затоа што за кората се вели дека ја ограничува апсорпцијата на есенцијалните хранливи материи. Потрошувачката на бадеми е добра за здравјето бидејќи тие се богат извор на влакна, витамин Е, протеини и незаситени масти.

Ф’стаци


Ф’стаците се вкусни за јадење и имаат неколку здравствени придобивки. Тие се полни со антиоксиданти кои помагаат во зајакнување на имунитетот и спречуваат разни кардиоваскуларни заболувања.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.


Видете следно

Во Русија 8. март е еден од најсвечените државни празници: Се слави повеќе и од Денот на вљубените!

Во Русија 8. март е сè уште празник, а оваа година волонтерите ќе им дадат …