ЈА ВИКААТ ХРАНА НА СИРОМАШНИТЕ А Е НАЈДОБРА ЗА ИМУНИТЕТ: Во текот на зимата јадете ги овие 4. намирници и сите ВИРУСИ ќе ве заобиколат

За добро здравје во студените денови и на минусите што ни доаѓаат традицијата препорачува лук и кромид, рен и неопходниот херој на зимата – кисела зелка

Во нашиот регион уште од античко време постои традиција на лекување со хербални лекови, меѓу кои беа предначат четири растенија кои ја нарекуваат храна на сиромашните – кисела зелка, лук и кромид и рен!
Лековитите својства што ги содржат им гарантирале одлично здравје и добар имунитет на нашите предци, кои и покрај лошите услови за живот, успешно се спротивставуваат на многу болести, особено во зима. Вирусите и грипот се надминати благодарение на имунитетот зајакнат со високата количина на витамин Ц и изобилството на витамини и минерали кои се наоѓаат во овие намирници.

loading...


Киселата зелка „ги врка“ болестите
Киселата зелка е златна ризница на витамин Ц и многу минерали. Таа е одличен чистач на организмот, затоа нутриционистите ја препорачуваат во секојдневната исхрана, особено кога јадеме месо. Таа е диуретик, штити од опасни болести, го спречува стареењето, а саламурата и помага на жолчката да работи и го намалува шеќерот. Стариот народен рецепт вели – јадете најмалку 200 грама кисела зелка дневно – ќе бидете полни со моќ а вирусите ќе ве заобиколат.


Кромидот ги чува крвните садови
За да спречите згрутчување на крвта во крвните садови и дијабетес, кромидот треба да се јаде секој ден. Ова е советот на нашите баби, кои особено препорачуваат млад кромид. Денес, лековитата способност на ова растение е потврдена и од науката.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ФОТО) Ова се знаци дека сте телепатски поврзани со некого: Еве како се открива телепатија помеѓу две лица

Ако го чувствувате ова, тогаш сте неверојатно телепатично поврзани со некоја личност! Телепатичното поврзување меѓу …