(Рецепт) Првото утринско кафе го правела на овој начин: Излекувала тироидна жлезда, анемија и болки во коските!

Како да подготвите желади


“Зрелите плодови треба прво да се пропржат, да се излупат, а потоа да се сомелат во силен блендер. Кога го подготвувате пијалокот, доведете ја водата до вриење, додадете лажичка мелен желад и варете десет минути. Процедете го пијалокот и подготвени сте за природен лек за тироидната жлезда.
Можете да додадете малку шеќер или млеко во пијалокот, но најдобро е да го пиете без додатоци“, е рецептот на жена која успеала да го подобри своето здравје со овој пијалок, особено нејзината состојба на тироидната жлезда, анемијата и болката во коските, од кои страдала со години.Се верува дека пијалокот од желади ја подобрува крвната слика, лечи анемија (желадот е одличен извор на железо), но исто така ја намалува болката во коските и зглобовите, особено кај жени над 40. години.
Исто така, помага при менструални проблеми, го регулира слабото варење, помага при лекување на внатрешни и надворешни хемороиди, го стабилизира крвниот притисок и го намалува нивото на холестерол и триглицериди.


Науката веќе докажа дека желадот содржи многу активни супстанции кои во моментот се недоволно и скористени во фармацевтската индустрија, од кои најважни се огромните количини железо, бакар, фосфор и калиум.
Пробајте го и ќе разберете зошто овој рецепт го восхитил интернетот!


©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Пет знаци дека сте во врска со вистинската личност

Го запознавте партнерот од соништата и веќе некое време сте заедно. Сакате да верувате дека …