(ФОТО) Ова е НАЈОСАМЕНОТО место на светот: Најблиското копно е далеку 40. километри, а сега е оковано со снег и лед!

Наречено е „најосамено место на светот“ поради оддалеченоста од копното, а најблиското земјиште до карпата Станард е оддалечено 40 км.
Изолираниот светилник на езерото Супериор изгледа дека е можеби една од најстудените локации во светот, а го нарекуваат најосамено место во светот.
Американската крајбрежна стража минатата недела отпатувала до светилникот Станард Рок во Мичиген за да изврши поправки и се вратиле со неколку извонредни фотографии од оваа далечна дестинација.


Одблизу, повнимателен поглед на светилникот го покажува неговиот долен дел покриен со снег и мраз.
Гребенот, на кој сега стои светилникот, го открил капетанот Чарлс Ц.Станард во 1835 .година. Приближно 50 години подоцна, бил изграден светилник висок 78. метри, кој преживеал бури и мраз повеќе од 150 години.

Наречено е „најосамено место на светот“ поради оддалеченоста од копното. Најблиското парче земја е оддалечено 40. километри од карпата Станард.

Фото: Принтскрин/Twitter

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ВИДЕО+ФОТО) Хоророт што го преживеала оваа жена не би му го посакале ниту на најлошиот непријател: Била силувана осум часа, а потоа полиена со киселина!

Кејти Пајпер била мис и модел на врвот на нејзината кариера кога нејзиното момче најмило …