(ВИДЕО) Вака го прават тоа големите: Рафа, Федерер, Тревор Ноа и Бил Гејтс за школување на децата!

Фондацијата на Роџер Федерер за школување и помош на децата во Јужноафриканската република редовно одржува големи тениски натпревари со цел да собере повеќе средства за децата…


„Еден ден ќе престанам да играм тенис но Фондацијата е тоа што ќе продолжи понатаму и сакам по тоа исто така да бидам запамтен“, рече во недамнешно интервју за Си-Ен-Ен Роџер Федерер.
Неговата поврзаност со оваа земја е многу јасна бидејќи неговата мајка е оттаму…
На тенискиот натпревар одржан на 7. февруари минатата година пред 51.976 гледачи играле Роџер Федерер, Бил Гејтс, Тревор Ноа и Рафаел Надал.Секако, за присутните прво тоа бил меч во двојки, а потоа Рафа и федерер играле во два добиени сета…
Снимката е од минатата година, од времето непосредно пред пандемијата, кога живеевме слободно и безгрижно…


Фото: Принтскрин
Г.О.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ВИДЕО) Давидовски испиша историја, прв Македонец со победа во ТЦР Европа

Автомобилистот Виктор Давидовски успеа да испише историја и стана првиот Македонец со победа во престижниот …