(Рецепти) ВИНО – БОЖЈАТА КАПКА е задоволство но и лек за ОСУМ БОЛЕСТИ!

Овој пијалок има исклучително лековита моќ против најсериозните болести, а се користи за подготовка на бројни природни мелеми.
Срцев удар, дијабетес, Алцхајмерова болест, па дури и карцином – чаша вино на ден помага да се спречат сериозни закани по здравјето. Кверцетинот, ресвератролот и пектините содржани во виното го забавуваат стареењето, се борат против малигните клетки, ги зајакнуваат крвните садови и го намалуваат воспалението.
Лековитата моќ на пијалокот се удвојува ако виното се збогати со лековити билки и зачини. Обидете се да подготвите билно вино според рецептите на руски билки – но не претерувајте!

Против кашлица
Измешајте половина лажичка анасон со лажичка мелен корен од сладок корен и половина лажичка сушен анасон. Истурете еден литар црвено вино над билките. Оставете да отстои 8 дена.

Против воспаление
Истурете 80 гр лисја од жалфија со еден литар црвено вино. Оставете да отстои 8 дена. Консумирајте чаша после јадење.
Жалфија и вино се совршена комбинација.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.


Видете следно

(ВИДЕО+ФОТО) Брз и едноставен колач: Вкусни посни коцки!

Постите уште траат а денес ви предлагаме еден посен десерт: Потребно ви е чаша за …