(ВИДЕО) Бил последен во трката и му се смееле, а потоа се случило чудо кое му го променило животот!

Никогаш не треба да се откажувате во спортот, но ниту во животот. Затоа што се додека се борите имате шанса да победите, а ако се откажете, како веќе да сте изгубиле.
Овој спортист го покажа тоа. Американскиот тркач на средна далечина Дејвид Вотл освои златен медал на 800 метри на Олимписките игри во Минхен, трчајќи ја најдобрата трка во својот живот.
Тоа се случи во 1972. година и таа трка влезе во историјата на атлетиката. Вотл беше аутсајдер, затоа што никогаш и не освоил никакви медали во својата професионална кариера пред и после тоа (бил шампион на колеџ). За време на трката, тој беше последен цело време, размислувајќи само да стигне до целта во секој случај.
И тогаш, по 500 .метри нешто во него „се прекршилО“, тој започнал да трча побрзо и да ги минува ривалите. На крајот, тој стигна прв пред фаворитот Евгениј Арзанов од СССР за неверојатни 0,03 секунди.

Фото: Принтскрин/Youtube

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ВИДЕО) Реал подготвил замена за Зидан, кој е психички скршен!

Судбината на Зинедин Зидан во Реал Мадрид е една од работите што ја интригираат јавноста …