(Рецепт) Алое вера има моќен ефект кога станува збор за убавината на кожата

Многу луѓе знаат дека Алое вера е здраво растение и го знаеме нејзиното моќно дејство кога станува збор за убавината на кожата.

Гел од алое вера се покажал како одличен извор на богати витамини и минерали што ни се потребни. Алое вера ја враќа младоста, здравјето и убавината на лицето. Содржи 75 состојки, а повеќето се неопходни за нашето лице. Гелот содржи витамини, минерали, шеќери, салицилна киселина, состојки кои ја чистат кожата, ензими кои третираат воспаление на кожата, шеќери, состојки наменети за заздравување на раните. Што се однесува до витамините, гелот од алое ги содржи витамините А, Б, Ц, Е, Б12.
Благодарение на нејзините антибактериски и антивирусни својства, алое вера може да помогне ако се пресечеме, ја смириме кожата и ако имаме осип. Гелот делува благотворно на кожата, правејќи ја многу повеќе хидрантна од некои скапи креми.


Земете сад, ставете малку алое вера и добро измешајте го со прстофат на куркума во прав и мед. Нанесете на лицето и вратот. Исплакнете по 15 минути. Оваа маска помага во навлажнување на кожата, а особено се препорачува во зима, бидејќи токму во текот на зимската сезона се јавува најмногу иритација.


©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

КОЛКУ ДОЛГО МАЖОТ МОЖЕ ДА ИЗДРЖИ БЕЗ СЕКС: Ќе се изненадите од овој податок!

Велат дека сексот е од пресудна важност за двата пола – нешто како храна и …