Пристигнува ладен бран: Нагли промени на температурата – зимата се враќа!Прогноза за наредните 5. дена!

Убаво се израдувавме на топлите зимски температури но се чини дека на тоа дојде крај и зимата повторно се враќа…
Дееска времето ќе биде променливо облачно со повремени врнежи од дожд, особено попладне. Пообилни врнежи се очекуваат во крајните западни делови. Само на повисоките планини врнежите ќе бидат од снег. Ќе дува умерен до засилен јужен ветер, на места над 60 км/час.
Утре ќе биде променливо облачно со сончеви периоди и со умерен, повремено засилен јужен ветер.
Во четврток ќе биде променливо облачно со повремени врнежи од дожд, на места пообилни. На планините врнежите ќе бидат од снег, а кон крајот на денот врнежи од снег ќе има и на повисоките места. Ќе дува умерен до засилен југозападен ветер, кон крајот на денот ќе го промени правецот во северен.Утринските температури ќе се движат од 2 до 8 степени, а дневните од 9 до 16 степени.
Во петок не очекува нагол температурен шок – намалување на температурите за 8 до 10 степени.


Променливо облачно со умерен до засилен ветер од северозападен правец. Кон крајот на денот облачноста ќе се зголеми.Утринската температура ќе се движи од -6 со 2, а дневните од 1 до 8 степени.
Во сабота веќе ќе имаме вистинска зима – Ќе биде променливо облачно и студено со повремени врнежи од снег. Ќе дува умерен до засилен ветер од северен правец.
Минимална утринска температура: -9°C до -2°C.Максимална дневна температура: -4°C до 2°C, јавуваат од УХМР.


©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

МЗ: Регистрирани се 1.233 нови лабораториски позитивни случаи на Ковид 19 (од 06.08 до 08.08.2022): Пријавени се 10. починати лица

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 3 …