Како да се ублажи егзема на рацете?

Водете грижа за вашиот сапун и средства за дезинфекција
„Секогаш, а особено сега, во времето на пандемијата на вирусот Корона, важно е да се одржи хигиената на рацете. Но, обидете се да ја намалите употребата на агресивни средства и потенцијално сушење и иритирачки состојки, како што се алкохол во средства за дезинфекција и детергенти за раце и сапуни за раце“, вели Кинг. Наместо тоа, пронајдете средства за дезинфекција со навлажнувачки состојки, како што се глицерин или алое вера. Сапуните со смирувачки, кремасти состојки како колоиден овес или путер се исто така добар избор.

Користете крем за раце по секое миење
Значи, секако дека треба да ги миеме рацете; сепак, ако редовно ги негувате рацете со крем после миење, можете да ги спречите или ублажите проблемите. Најдобро е да се нанесува крем за раце веднаш по миењето на рацете. Побарајте една со едноставни состојки кои не иритираат.
„Треба да ја навлажнувате вашата кожа што е можно почесто за да ги вратите липидите и да ја охрабрите регенерацијата на здрави бактерии“, вели дерматологот д-р Витни Боу. „Јас секогаш носам хидратантна крема во торбата и ги тријам рацете цел ден. Бидејќи ако не го правите тоа редовно, ќе пропуштите редовна нега и со тоа ќе ја загрозите кожата“.
Одржувајте ја кожата хидрирана, ова е најдобриот начин да спречите насилни реакции на кожата. Ова ќе ја зајакне кожната бариера. Треба да изберете креми кои имаат три компоненти: навлажнувачки крем, омекнувачи на кожата и креми кои ја задржуваат влагата.
Навлажнувачите, како што се хијалуронска киселина и глицерин, се генерално супстанции со мала молекуларна тежина кои ја врзуваат водата во рожнатиот слој.
Навлажнувачи, како што се сквален, масни киселини и церамиди, помагаат во функцијата на кожната бариера, што доведува до целокупно подобрување на текстурата и изгледот на кожата.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ВИДЕО) 5. ГОДИНИ БИЛА КАЛУЃЕРКА, А ПОТОА ДОНЕЛА ЖИВОТНА ОДЛУКА: Денес е мажена жена и мајка на шест деца!

Поранешна калуѓерка раскажала дека била калуѓерка во манастир пет години и одлучила да го промени …