Како да се ублажи егзема на рацете?

Луѓето кои се борат со егзема веројатно знаат дека реакцијата може да се појави на кое било место на телото, од скалпот, дерматитисот на лицето, до алергиска реакција на кожата во контакт со некои алергени. Кај некои луѓе, егземата често се јавува на усните, како резултат на што тие се распукани и суви. Еден од деловите на телото што го погодуваат повеќето луѓе со овој проблем се – рацете.
Егземата на рацете може да биде многу непријатна со оглед на тоа дека рацете се постојано во движење и дека ние често ги влажниме и ги изложуваме на ветер, хемикалии и слично, а проблемот варира од чешање на кожата до болни фази за време на кои раните може да се појават на рацете. Егземата на рацете не треба да се игнорира, па еве како и зошто се појавува и што треба да се направи за да се олесни реакцијата на кожата:

Како изгледа егземата на рацете?
„Егзема или дерматитис на рацете се карактеризираат со црвенило, плускавци, пукање на кожата, првут и чешање на дланките и прстите“, вели дерматологот д-р Хедли Кинг. Во суштина, тоа е ист феномен како егзема на лицето, или на друго место на телото, но може да биде многу понепријатен. На пример, дури и пишувањето на тастатурата може да биде многу вознемирувачко.


Што предизвикува егзема на рацете?
Реакцијата на кожата често се јавува поради некои работи со кои рацете доаѓаат во контакт, што може да бидат дури и основни хигиенски производи со малку поагресивни состојки.
„Често се влошува со миење на рацете, бидејќи водата ја суши кожата и предизвикува иритирачки контактен дерматитис. Детергентите и другите надразнувачи, како што е алкохолот во средства за дезинфекција на рацете, исто така можат да придонесат за тоа“, вели Кинг. Тој додава дека тоа се случува и затоа што генерално ги миеме и третираме рацете почесто со слични производи отколку другите делови на телото. Ако се прашувате зошто имате егзема на вашите раце, а други луѓе кои можат да работат и живеат во слични услови, нема одговор.
„Егземата на рацете може да биде поврзана со генетика, не само со фактори на животната средина. Ако постои генетска предиспозиција, алергените можат дополнително да ја влошат егземата на рацете“, вели д-р Жози Холес, козметичарка од Њујорк.
Иако не постои ефикасен лек за егзема, постојат начини кои можат да помогнат во ублажување на симптомите и да спречат ситуацијата да стане неподнослива.


©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

НАЈПОЗНАТАТА ПРЕЉУБНИЧКА ТВРДИ: Мажите изневеруваат само од една причина! Не сум јас виновна, зошто не ги чувате подобро?

„Себеси се гледам како личност која ги решава туѓите љубовни проблеми, а не како некој …