Победете го стресот по природен пат

Зеленчук како сладок компир, тиква и други портокалови плодови, како што се жолти тиквички, се многу корисни.
Стресот стана дел од секојдневниот живот, и ако веќе сте го сфатиле ова, постои природен начин како да го ублажите во текот на денот. Бета-каротенот го штити организмот и помага во стресни ситуации. Зеленчукот како сладок компир, тиква и други портокалови плодови, како што се жолти тиквички, многу помагаат.


Лукот и ѓумбирот имаат состојки кои природно спречуваат згрутчување на крвта, разредувајќи ја густата крв. Пантотенската киселина (витамин Б) дефинитивно се губи ако сте под стрес. Затоа, направете сок од свежа брокула и кељ. Витаминот Ц е уште една жртва на стрес, можете да го замените со сок од црвена пиперка, зелка.


Секогаш пијте свежи сокови или јадете свеж зеленчук, моркови, магдонос, ѓумбир, спанаќ или блитва. Ова ќе ги надомести изгубените минерали.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Кои се новите трендови во љубовните врски и како пандемијата влијаеше на нив

Најавени се нови трендови во љубовните врски, а истражувањата покажаа дека пандемијата има прилично големо …