Најчудни љубовни обичаи во светот

Самата љубов може да биде чудна, за што сведочат прилично необичните ритуали на изразување емоции во различни земји во светот. Во пресрет на Денот на вљубените, кој се приближува, донесуваме 10. необични љубовни обичаи.


Симболична свиња во Германија
Во некои други земји, мажот веројатно би добил шлаканица од жена доколку и дал нешто во форма на свиња. Ова не е случај во Германија, каде се смета дека овој гест носи среќа, па се делат чоколади и играчки во форма на симпатична свиња.

Трчање со товар во ФинскаНеобична активност се организира во Финска секој јули. Тоа е натпревар со трчање и други пречки, каде што мажите цело време ги носат своите жени на грб. Посебниот шарм на сè е даден од фактот дека победникот добива награда во вид на пиво, чија количина е еднаква на тежината на неговата сопруга.

Дрвени лажици во Велика Британија


Еднаш, многу одамна, поточно во 1660 година, мажите во Велс им давале на своите избранички дрвени лажици. Поентата била да се издлаби што е можно поубаво од едно парче дрво. Денес, пред запросувањето и веридба се подаруваат веќе издлабени лажици.

Пакети за ручеци во Јапонија


Во Јапонија има обичај жените да прават убаво дизајниран ручек за своите сопрузи, спакуван во традиционална бенто кутија. На работа често има љубомора кога се случува нечија бенто-кутија да биде поубава, затоа што колку подобро изгледа – толку е поголема љубовта.

Ден 14. во Јужна Кореја
Ако мислите дека еден ден од славењето на Денот на вљубените е стресен, замислете како е тоа во Јужна Кореја. Таму, 14-от ден од секој месец се слави како ден на љубовта. Има посебен ден за слободните, посебен за бакнување, посебен за гушкање, а 14. април е наменет за оние кои не добиле подароци. По тој повод, тие се облекуваат во црно.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

ЦИТАТ ОД РУСКА КНИЖЕВНИЧКА СЕ’ ОБЈАСНУВА – ЕВЕ ЗОШТО МАЖИТЕ ГИ ОСТАВААТ ДОБРИТЕ ЖЕНИ: Едноставно е!

Еден од главните парадокси во врските е тоа што мажите оставаат добри жени … Имам …