Знаци дека ви недостасуваат витамини и минерали

Многумина не јадат доволно вистинска храна или не можат да ја апсорбираат поради проблеми со варењето
Важните биохемиски реакции во организмот не можат да се одвиваат правилно без потребните витамини и минерали. Ова нарушено функционирање понекогаш може да се манифестира на мистериозни начини.

Пукање на кожата
Поради индустриски преработена храна, лесно може да се појават недостатоци на витамини. Многумина не јадат доволно вистинска храна или не можат да ја апсорбираат поради проблеми со варењето на храната. Мистериозни симптоми предизвикани од недостаток на витамини или минерали:
Пукање на кожата на рабовите на усните – Ви недостасуваат: железо, цинк и витамини од групата Б, како што се ниацин (Б3), рибофлавин (Б2) и Б12. Ова е честа појава кај вегетаријанците затоа што тие честопати не добиваат доволно железо, цинк и витамин Б12 поради нивната исхрана.
Решение: Јадете повеќе домати, блитва, кикирики, мешунки како леќа, живина, лосос, туна, јајца, школки и ракови.
Апсорпцијата на железо е засилена со витамин Ц, кој исто така помага во борбата против инфекцијата. Комбинирајте ја оваа храна со зеленчук како што се брокула, црвени пиперки, кељ и карфиол.


©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Д-р Соња Доневска: Како да го зголемите производството на колаген и да ја подобрите еластичноста на кожата?

Со текот на годините потребите на кожата од секојдневната нега стануваат сѐ поголеми. Тоа се …