(ВИДЕО+ФОТО) Чоколадни ролнички: Идеален рецепт за сите љубители на слатки

Колач за викенд…
Состојки:
2 јајца
80 гр шеќер
200 гр чоколадо
50 гр путер
100 гр ореви
2 листа, поголеми, обланда


Глазура:
100 гр чоколадо
коцка путер
малку масло
Подготовка:


Изматете ги жолчките со шеќерот, па ставете ги на пареа да се згуснат, додадете чоколадо и мелени ореви кон крајот.
Изладете и измешајте со изматениот путер. Омекнете ги обландите меѓу две влажни крпи, а потоа исечете ги на средина. Премачкајте со филер и завиткајте во ролна.
Завиткајте во фолија и ставете го во фрижидер на неколку часа. Изладени, исечете на еднаква должини и натопете ги краевите во растопено чоколадо.
Кога ќе се стегнат можете да ги послужите.

Фото: Скриншот

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.


Видете следно

ПОДОБРЕТЕ ја вашата врска со едноставна ВЕЖБА од само 30. секунди!

Сите сигурно сте ја минувале фазата на идеализација на партнерот и ова е нормална појава, …