Создаваат непријатност и киселина во желудникот: Овие намирници сведете ги на минимум!

Овие намирници лошо влијаат на желудникот. Препорачливо е да ја исфрлите оваа храна од вашата исхрана или барем да ја намалите употребата…
Стомачната киселина може да биде предизвикана од различни фактори. Најчестиот предизвикувач за создавање на ова непријатно чувство во стомакот е нездравиот начин на живот и лошите навики во исхраната.
Ако често се среќавате со овој проблем, обидете се да ги елиминирате или барем да ги минимизирате следниве намирници:

Зачинета и пржена храна
Зачинетата храна лесно може да предизвика киселина и се наведени како активирачи на самиот врв на листата на овие намирници. Веднаш зад него има и пржена храна.

Чоколадо
Чоколадото е богато со маснотии, кофеин и какао. Овие три состојки се главните причини за киселина во желудникот.

Газирани пијалоци
Содата може да помогне во олеснување на варењето по тежок оброк. Сепак, меурчињата газирани пијалоци се шират во стомакот, што го зголемува притисокот и доведува до киселина.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

КОЛКУ ОРЕВИ, А КОЛКУ ДРУГИ ЈАТКИ ТРЕБА ДА ЈАДЕМЕ ДНЕВНО: За максимална корист!

Јатките се важен дел од здравата исхрана, заедно со свеж зеленчук и овошје. Ниту една …