Ја поправа крвната слика, изобилува со витамини и минерали: Неверојатно е што цвеклото може да направи за организмот!

Овој зеленчук треба да биде на нашата трпеза што е можно почесто…
Списокот на позитивни ефекти што ги има цвеклото врз нашето здравје е навистина долг и со причина го нарекуваат суперхрана.
Преполн е со витамини и минерали кои го зајакнуваат имунитетот, а можат да го заштитат организмот од сезонски настинки, но и да ја подобрат општата состојба на организмот. Исто така, содржи висок процент на железо, а особено е богат со протеини, масти и јаглехидрати.
Исто така, содржи голема количина на фолна киселина, а има корисен ефект врз намалување на крвниот притисок, но и на сите други кардиоваскуларни проблеми.


Цвеклото е исто така богато со нитрати, кои се претвораат во азотен оксид во организмот, кој ги релаксира и шири крвните садови, а оваа подобрена циркулација го намалува крвниот притисок. Според една студија, само една чаша сок од цвекло дневно успешно го намалува крвниот притисок.
Студиите исто така покажаа дека има добар ефект врз синтезата на ДНК, затоа консумирањето особено се препорачува за бремени жени.
Добро е познато дека може да ја подобри крвната слика, а со тоа да спречи развој на анемија.
Има корисен ефект врз работата на дигестивниот тракт, а поради ниската калорична вредност, многу растителни влакна и 0 проценти маснотии, цвеклото е одлично за луѓето кои се на диета.


Ја подобрува издржливоста
Професионалните спортисти се колнат во моќта на цвеклото. Зошто? Нитратите што ги содржи му даваат сила на телото и издржливост, а тоа е потврдено со студии.


Ја подобрува функцијата на мозокот
Азотниот оксид, како што рековме, ги релаксира и проширува крвните садови, а способноста на организмот да ги произведува самостојно се намалува. Во исто време, промената на материјата и нервната активност во мозокот се намалува. Цвеклото доаѓа тука како погонско гориво.
Студија од 2010. година открива дека луѓето кои биле на диета богата со нитрати два дена биле подобро концентрирани, организирани и попрецизно извршувале задачи отколку оние кои конзумирале ниски нитрати.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

КОЛКУ ДОЛГО МАЖОТ МОЖЕ ДА ИЗДРЖИ БЕЗ СЕКС: Ќе се изненадите од овој податок!

Велат дека сексот е од пресудна важност за двата пола – нешто како храна и …