(Рецепт) Секое утро пиела чаша јогурт со овој зачин: За еден месец ослабнала 7. килограми и го регулирала нивото на холестерол

Моќта на овој зачин во одржувањето на линијата и доброто здравје е неверојатна…
Луѓето кои дневно јадат лажица мелен ким губат три пати побрзо на тежина во споредба со луѓето кои се на диета, но не го консумираат овој зачин, покажало едно истражување.
Експериментот вклучил 100. жени кои пиеле чаша јогурт со малку маснотии со лажица мелен ким секое утро пред појадок. Резултатите покажале дека тие внесувале околу 400 калории помалку секој ден во споредба со групата која не конзумирала јогурт и ким.


После еден месец, било објавено дека експерименталната група значително изгубила на тежина, во просек од 7. килограми и го намалила нивото на маснотии за 14. проценти.
Покрај тоа, овој зачин помогнал и во намалување на лошиот холестерол под 10.
Научниците овој ефект го објаснуваат со тоа што кимот содржи изобилство фитоцероли, кои имаат способност да апсорбираат холестерол и содржат супстанции кои го забрзуваат метаболизмот.


Кимот исто така помага во лекувањето на: заболувања на црниот дроб и жолчката (како цироза, слаб црн дроб, рамнотежа на маснотиите), проблеми со бубрезите и мочниот меур, како што се камен, песок, уринарни проблеми, бактериски инфекции, респираторни проблеми како што е тенденцијата да се заразат , настинка, грип, хроничен бронхитис, астма, пневмонија, кашлица.
Исто така е ефикасен и кај срцеви заболувања, особено аритмии.

Фото: Архива

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ФОТО) Брук Шилдс позирала со ќерките и покажала рамен стомак – луѓето ја нарекуваат богинка!

Со наполнети 56 години, познатата актерка Брук Шилдс може да се пофали со фантастична линија. …