Клеопатра се колнела во нив: Пет намирници против стареење – ненадминливи сојузници на вашата убава, младешка и негувана кожа!

Најпознатата египетска кралица била персонификација на убавината и добро е познато дека ритуалите за нега ги сметала дека се од суштинско значење.
Цивилизацијата на антички Египет е една од најиновативните во античкиот свет. Покрај тоа што имале револуционерни идеи во архитектурата, астрономијата и многу други области, овој антички народ, исто така, внимателно ја негувал својата кожа.


Фараоните и владетелите како познатите Нефертити и Клеопатра внимателно го дизајнирале својот изглед – познато е дека Египќаните биле едни од првите народи кои започнале да користат шминка. Дури и во античко време, младешкиот изглед бил императив.
Откриваме пет совети за убавина против стареење, кои доаѓаат од далечната историја, но и денес се многу важни. Со овие ефтини билки и храна, античките Египќани се бореа против брчките.


Алое вера


Дури и Клеопатра, најпознатата египетска кралица, која била олицетворение на убавината, ја сметала алое верата за клучна состојка во нејзината рутина за убавина. Алое Вера има својства кои помагаат во затегнување на кожата. Ја храни кожата одвнатре, ја хидрира и ја враќа нејзината еластичност. Одлична е во борбата против брчките и флеките и ветува сјаен изглед.
Дневна доза на алое вера ќе направи чуда за вашата кожа. Иако секогаш е најдобро да се отстрани малку гел од свежо растение од алое вера, можете да купите и производ со висока содржина на оваа состојка. Сепак, проверете дали е свежа и дека не се додадени хемикалии. Значи, секогаш одлучувајте се за органската верзија на производот.


Миро


Оваа миризлива смола е моќна, но помалку позната состојка од египетскиот свет на убавина. Египќаните и денес широко ја користат, но се чини дека остатокот од светот не е запознаен со чудата на мирото и неговите анти-старечки својства. Миро не е ништо друго освен смола од неколку миризливи дрвја и има бројни употреби во египетската медицина и парфимерија.
Покрај тоа што е позната по нејзината употреба како аналгетик, корисна е и при лекување на чиреви, настинки, болки при артритис, сифилис и грчеви. Миро е богато со природни витамини А, Б, Ц, Д и К, покрај тоа е одличен извор на хранливи материи како калиум, калциум и магнезиум. Редовната употреба на миро на лицето го подмладува, побрзо зараснување на раните и спречува брчки.
Масирајте го на лицето за да ја подобрите циркулацијата, тенот и цврстината на кожата.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

„Инклузивна анимација” како алатка за инклузија на деца со попреченост

Од 7-ми до 20-ти октомври  со поддршка на Делегација на ЕУ во Скопје и во …