(ФОТО) Јелена од Белград родила близначки со разлика од 22 дена

Јелена Миладинов од Белград е вистинско чудо на светот на медицината затоа што родила близначки со разлика од 22. дена. За порталот nova.rs, таа раскажува како било да се биде и родилка и бремена жена во исто време, и како е да се одгледуваат два мали гиганти.
„Сите околу мене се воодушевени. Ме прашуваат како е тоа можно дури, без разлика дали сега се близначки или не“, вели Јелена Миладинов (28) од Белград низ смеа за тоа како реагираат луѓето кога ќе слушнат дека разликата меѓу нејзините девојчиња е неверојатни 22. дена.


Таа признава дека и самата не слушнала за сличен случај, ниту можела да претпостави дека тоа воопшто е можно. Но, чудата очигледно се случуваат, колку и да звучат неверојатно.
Сè започнало кога Јелена не можела да забремени природно, па заминала на ин витро оплодување. Трансфер на ембрион бил направен во мај минатата година и таа имала среќа што ВТО успеало од првиот обид.
Таа била свесна од почетокот дека бременоста со близнаци е секогаш со поголем ризик, но сè одело како што треба. Барем на почетокот. Сепак, таа имала крварење во 24. недела.
„Сè ми поминуваше низ главата, само размислував зошто ова ми се случува и зошто токму сега. Прерано е“, се сеќава Јелена.


За среќа, лекарите успеале да го одложат породувањето за две недели, но не можеле да сторат повеќе од тоа.
Малата Елена е родена на 14. октомври со само 820. грама.
Тогаш се случило нешто навистина неверојатно. Лекарот кој управувал со бременоста одлучил да го одложи излегувањето на второто бебе.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.


Видете следно

(ФОТО) 7. неверојатни жени постари од 50. години кои ќе ве инспирираат да работите на себе

Одржување на добра физичка форма е исклучително тешко, особено по одредена возраст. Но, за некои …