(ФОТО) Пеколот на еден млад човек (19) кој е во кома веќе 10 месеци: Два пати се заразил со вирусот корона, а не знае дека во светот владее пандемија!

Тинејџерот двапати заболел со ковид-19, а сè уште не знае дека постои глобална пандемија …
Џозеф Флавила (19) од Велика Британија претрпел сериозна и трауматска повреда на мозокот на 1. март 2020. година, откако бил удрен од автомобил додека бил на прошетка.
Сообраќајната несреќа се случила три недели пред почетокот на првата блокада во Велика Британија, поради пандемијата на коронарниот вирус.
Тој бил во кома 10. месеци, но полека почнува да се опоравува и да реагира.


„Тој нема да знае ништо за пандемијата затоа што спиеше 10. месеци. Неговата свест сега се подобрува, но ние едноставно не знаеме што знае тој. Ние воопшто не знаеме од каде би започнале со тоа. Ако некој ми кажеше пред една година што ќе се случи со нас во 2020 година, мислам дека не би верувала во тоа. Не знам како тој ќе разбере низ што сме поминале”, изјавила неговата тетка Сајли Флавил Смит за Guardian.

Семејството на младиот човек преку видео повик објаснило дека не биле во можност да бидат покрај него поради ограничувањата поради вирусот корона. Сепак, таа додала дека тие дури и не се обиделе да му ги објаснат размерите на пандемијата.
„Кога ќе се разбуди во својата соба, тој нема да има поим зошто е таму. Разговараме на телефон и се обидуваме да го освестиме дека навистина сакаме да бидеме таму и да го држиме за рака, но едноставно не сме во можност тоа и да го оствариме“.
„Но, ние се обидуваме да го направиме тоа што е можно поедноставно, навистина немаме време за огромната пандемија – едноставно не се чувствува реално, нели? Кога конечно ќе можеме да го видиме, ќе се обидеме да му објасниме што се случило“, заклучува тетката.

Фото: Тwitter/Илустрација

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ФОТО) „ВРАТИ СЕ ВО АНГЛИЈА!“: Британскиот принц ги разгневил Американците!

ПРИНЦОТ Хари оваа недела започнал уште една контроверзност откако го критикувал уставното право на САД …