Починал Хал Холбрук, Длабоко грло од филмот „Сите луѓе на претседателот“

Американскиот филмски, театарски и телевизиски актер Хал Холбрук, познат по улогите на писателот Марк Твен и Длабоко грло од филмот „Сите луѓе на претседателот“, починал на 96-годишна возраст, пренесоа светските медиуми.
Холбрук починал на 23. јануари во неговиот дом во Беверли Хилс, а веста на новинарите на „Њујорк Тајмс“ им ја потврдил неговиот секретар Џојс Коен.


Актерот, роден во Кливленд во 1925. година, му донесе најголема слава на улогата на писател и хуморист „Марк Твен Вечерва!“, која ја играл повеќе од 2.000 пати. Потоа следела наградата Тони за таа улога на Бродвеј во 1966. година, а следната година тој беше номиниран за Еми за прв пат од 10. Добитник е на награди за главен актер за портретот на Абрахам Линколн во истоимената серија базирана на биографијата на Карл Сандберг, како и за улогите на капетанот Лојд Бучер во „Пуебло“ (1973) и серијата „Сенатор“ од седумдесетти години.


Тој е познат во филмската публика како Длабоко грло од „Сите луѓе на претседателот“ (1976), извор за двајца новинари (Роберт Редфорд и Дастин Хофман) кои ја откриваат аферата Вотергејт.


Покрај тоа, меѓу неговите значајни улоги е и онаа во „Баш во тоа лето“ (1972), првиот ТВ-филм каде хомосексуалноста се прикажува без осуда или карикатура. На 83-годишна возраст, Холбрук беше најстариот актер кој беше номиниран за Оскар за споредна улога, во филмот „Во дивината“ (2007).
Глумеше и во филмовите „Група“ (1966), „Диви на улиците“ (1969), „Моќта на Магнум“ (1973), „Јарец“ (1977), „Вол Стрит“ (1987), „Фирма“ (1993), „Линколн“ (2012)…

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ФОТО) Актерката чии родители се смрзнале во куќата открила: „Не ме пуштија да влезам дома 10. години, се молев и плачев“

Актерката Алиша Вит проговорила за шокантната смрт на нејзините родители, кои пред еден месец беа …