Зошто треба ПРАЗОТ да го вметнеме во исхраната? Бил ценет и во СТАР ЕГИПЕТ!

Се одгледува повеќе од 3000 години.
Празот е од семејството на кромид, но неговиот вкус е многу посладок. Потекнува од Медитеранот.

Според нутриционистите, тоа е вистинско богатство за нашето здравје и треба да го јадеме што почесто.
Тој бил ценет во времето на античките Египќани, Грци и Римјани.


Што содржи?
Извор на фолна киселина, калциум, калиум и витамин Ц. Исто така, содржи многу витамини Б1, Б6, бакар, магнезиум и не содржи никакви масти. Може да содржи повеќе протеини отколку кромидот, а неговото есенцијално масло содржи и селен. Исто така, содржи шеќер, каротин, фосфор и железо.
Тој игра голема улога во регулирањето на нивото на шеќер во крвта како резултат на изобилството на витамини Ц и Б6.
Истражувањата покажуваат позитивен ефект врз порастот на добриот холестерол и елиминацијата на лошите масти од крвта.

Најдобро е да јадете свеж праз.
Има можност да го подобри целокупното здравје. Тој е одличен извор на растителни влакна, што е одлично за активирање на помирно варење, како и калциум за здрави коски.

Историја
Празот бил ценет во времето на античките Египќани, Грци и Римјани. Во Египет, фараонот Кеопс, кога сакал некому да му покаже благодарност, давал разни подароци. Меѓу нив имаше и 100 врзопи праз.
Празот е еден од симболите на Велс, каде што секоја година на денот на Свети Дејвид ставаат праз на капите. Според легендата, овој светец им наредил на велшките војници да ги украсуваат кацигите со праз, со цел да ги разликуваат од непријателот во битката со Саксонците.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.


Видете следно

ПОДОБРЕТЕ ја вашата врска со едноставна ВЕЖБА од само 30. секунди!

Сите сигурно сте ја минувале фазата на идеализација на партнерот и ова е нормална појава, …