ОФИЦИЈАЛНО – ЕУ ГИ УСВОИЛО ПРЕПОРАКИТЕ НА ЕК ЗА БОРБА ПРОТИВ КОРОНА: Еве што значи кога некој доаѓа од подрачје означено со темна боја!


Луѓето што живеат во погранични региони и ја преминуваат границата на дневна или честа основа, на пример заради работа, студии или семејни причини, не треба да бидат подложени на тестирање или карантин.
Доколку се воведе барање за тестирање, зачестеноста на тестовите врз такви лица треба да биде пропорционална, според Советот на ЕУ.
Претходно вечерта, агенциите објавија, повикувајќи се на дипломатски извори во Брисел, дека ЕУ ги заострила своите правила за патниците надвор од блокот, прецизирајќи дека слободниот влез ќе биде дозволен само од земји со многу малку случаи на коронавирус и скоро никој од новите повеќе преносливи варијанти.
Амбасадорите на ЕУ на состанокот во Брисел се согласиле за ново ограничување на патувањето од земји кои не се членки на ЕУ, вклучувајќи ја и Велика Британија, изјавил дипломат од ЕУ за Ројтерс.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Топ 10. намирници за хидратација во летните жештини

Првото нешто на што помислувате во топлите летни денови е чаша ладна вода. И не …