ПОНИЖУВАЧКИ И ОДВРАТНО: Вака кралското семејство ги тестира кандидатите за работа во палатата!

Покрај подготвеноста за патување и врвната дискреција, на кандидатите им е претставен и „суптилен предизвик“
Секогаш постои можност да се работи за кралското семејство, без разлика дали кралицата бара персонал во замокот Виндзор, или принцот Чарлс се надева на совршен вработен кој ќе му помогне во организацијата на работното време. Но, обожавателите на принцот Вилијам и Кејт Мидлтон биле воодушевени од неодамнешната вест дека планираат да ангажираат нов член на персоналот за да им помогне да го одржуваат домот во палатата Кенсингтон.

Понудата за работа беше објавена на официјалната веб-страница на Кралското домаќинство и била опишана како возбудлива можност да се работи за кралскиот пар и да се приклучи на позитивен тим и весело работно опкружување. Секако, постои одреден кодекс на однесување на кој мора да се придржуваат сите што аплицираат за оваа работа додека работат за војводата и војвотката. Важно е да покажат подготвеност за патување, бидејќи парот честопати поминува време во нивната резиденција во Норфолк, со своите три деца.

Но, постои и едно особено строго правило според кое мораат да се придржуваат идните потенцијални вработени во кралското семејство. Според блиски извори, во кралското семејство има нулта толеранција за озборувања, а огласот за работа вели дека лицата мора да бидат одлични во „зачувување на доверливоста и дискрецијата“.
Трејси Вотерман, кралската шеф за вработување, исто така, открил дека постои „суптилен предизвик“ при одлучувањето кој кандидат ќе ја добие работата.

„Еден од тестовите што сакам да го правам, за да проверам дали кандидатот има потенцијално око за детали, е да поставам мртва мува, или во камин или на тепих. Откако ќе се постави мртва мува, го воведувам кандидатот во собата и ги воведувам бавно, давајќи им можност да видат што имаме во собата. Ги носам до огништето и истакнувам дека добивме прекрасен нов камин. Во овој момент очекувам да ја видат мртвата мува и се надевам дека ќе ја земат. Тоа е одличен тест, можеби од десет луѓе половина ја забележуваат мувата. Секој десетти ќе се наведне и ќе ја земе. Па, лицето што го прави тоа е идеално за оваа работа“, открил Ватерман, а Британците кратко кажаа што мислат за тоа:
“Ова е патетично, понижувачко и срамно. Грозно е луѓето да се тестираат дали ќе ја видат мувата и да ја соберат”.

Фото: Instagram

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ВИДЕО) 5. ГОДИНИ БИЛА КАЛУЃЕРКА, А ПОТОА ДОНЕЛА ЖИВОТНА ОДЛУКА: Денес е мажена жена и мајка на шест деца!

Поранешна калуѓерка раскажала дека била калуѓерка во манастир пет години и одлучила да го промени …