ДВА МИЛИОНИ ВО КАРАНТИН ПОРАДИ ЕДЕН ЗАРАЗЕН: Остри мерки во Австралија – блокиран цел град!

Од денес, околу два милиони Австралијци се под строги мерки на заклучување откако бил откриен случај на коронавирус во Перт, главниот град на државата Западна Австралија.
Властите вовеле петдневна блокада на Перт откако бил заразен работник од хотелско обезбедување кој служел како карантин за патници од странство.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Sinamon ™ (@sinamon_perth)

Според наведеното, 66. лица биле во близок контакт со него и ниту еден од резултатите од тестот досега не бил позитивен за вирусот корона.
„Вкупно 13. блиски контакти се негативни на вирусот, а 11. ризични контакти се префрлени во карантин во хотелот како мерка на претпазливост“, рекол премиерот на Западна Австралија, Марк МекГован.
Австралија во голема мерка успеа да го спречи ширењето на коронавирусот, бидејќи се потврдени скоро 29.000 случаи на инфекција, а починале 909 лица.

Фото: Instagram

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ФОТО) СРЕЌНО СЕМЕЈСТВО: Алек Болдвин на премиера дошол со сопругата и шесте деца!

Алек Болдвин (63) и неговата сопруга Хиларија (37) присуствуваа на премиерата на неговиот нов филм …