Визуелна уметност – Специјални награди за Блажевски и Крстевски во Кореја

Македонските карикатуристи Тоде Блажевски и Златко Крстевски се наградени на 9-от Меѓународен фестивал СИКАКО – Си Ксонг за современ цртеж и карикатура во Сисонг Кореја.
Фестивалот се одржал во Градската галерија, учествувале 479 уметници од 45 земји. Делата ќе бидат публикувани во „Светска енциклопедија за цртани филмови“, која ќе биде донирана на најголемиот „“, кој има над 30.000 дела, што е дел од Гинисовата книга на рекорди. Оригиналните цртежи и слики ќе бидат дел од колекцијата на Националниот музеј на Кореја во Сеул.


Крстевски со свои дела е застапен во Музејот на Омија – Јапонија, Етнографски музеј – Пловдив Бугарија, Музеј на хумор – Хавана Куба, СОХО – Њујорк, Сад и др. Добитник на награди, вклучително и „Василије Поповиќ“ за афирмација на современата карикатура од Светска галерија „ОСТЕН“. Член на ДЛУБ-Битола и ХДК-Загреб.


©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Комеморативно одбележување на 27 Јануари – Меѓународниот ден на сеќавање на холокаустот

– „Во тешки времиња како што се овие: идеалите, соништата и негуваните надежи се издигнуваат …