(ВИДЕО) СЕ ПОЈАВИЛ ФИЛМОТ КОЈ КРАЛИЦАТА ЕЛИЗАЕТА СО ГОДИНИ ГО ЗАБРАНУВАЛА: Со децении бил во архивата а открива детали за кралското семејство!

Документарец за британското кралско семејство од 1969.година, чие прикажување кралицата Елизабета Втора наводно го забранувала со децении затоа што открива премногу интимни детали, се појавил на ЈуТјуб.
Филмот дава увид во настаните во кралскиот дом без преседан, а го гледале милиони луѓе кога за прв пат бил емитуван на Би-Би-Си.
Потоа бил оставен во архивата на британскиот јавен сервис, наводно по барање на Бакингемската палата, и не се емитувал од 1970-тите.


Според Си-Ен-Ен, не е познато како филмот наречен „Кралско семејство“ повторно е пронајден или кој го објавил на Јутјуб, но набрзо бил отстранет врз основа на барање заради авторско право.


Меѓу контроверзните сцени е наводно и онаа во која кралицата наводно го споредува американскиот амбасадор со горила.
“Тоа беше горила. Имав страшни проблеми. Тој имаше кратко тело и долги раце”, ја цитираат медиумите.

Во друга сцена од секојдневниот живот, членовите на кралското семејство вечераат заедно, додека во друга кралицата ја пребарува чантата за да купи слатки за шестгодишниот принц Едвард во продавницата, што се сметало за револуционерен приказ на недопирливото семејство во нова светлина.


„Оваа одвратна згужвана збрка ќе биде во автомобилот, нели“, ги цитира ПА зборовите на Крајица.
Филмот, кој трае 110. минути во 1969. година, го гледале 30 милиони луѓе и сè уште е една од најгледаните британски телевизиски емисии.


Би-Би-Си проценува дека го виделе повеќе од 350 милиони луѓе ширум светот.
Неговата продукција неодамна беше прикажана во серијата „Круна“ на Нетфликс, која го покажала незадоволството на кралските семејства поради постоењето на ТВ камери во нивните простории.

Фото: Принтскрин/

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

КОРОНА ВИРУС ВО МАКЕДОНИЈА – 17. ЛИЦА ПОЧИНАЛЕ: Денес се регистрирани 554. нови случаи на Ковид 19

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје: Во последните 24 часа …