(ФОТО) Објавила фотографија од градите после двојна мастектомија и испратила силна порака на сите жени на светот

Аманда Ниело (31) од Аламо во Калифорнија на Инстаграм објавил фотографија после двојна мастектомија за да ги поттикне луѓето редовно да го проверуваат своето тело.
Аманда имала мастектомија во 2015. година, откако и бил дијагностициран рак на градите.Иако од операцијата минале две години, Аманда е сеуште под впечаток на тоа што и се случило. Така, на Инстаграм, пред неколку дена објвила фотографија од телото после мастектомијата.

 


View this post on Instagram

 

A post shared by Amanda (She/her) (@aeniello)


„Пред две години поради карцином хируршки ми се отстранети и’ двете гради. Иако повторно имам коса, а моите гради изгледаат доста добро после реконструкцијата, никогаш нема да се ослободам од чувството на страв дека она што можеше да ме убие ќе се врати“ напишала помеѓу останатото Аманда.
Својот пат до лекувањето го документирала и на блогот „Thanks, I Have Cancer” каде опишала како болеста влијаела на нејзиниот живот. Напоменува дека им е многу благодарна на луѓето кои биле покрај неа, но дека сеуште жали за некои односи бидејќи луѓето не можеле да се справат со нејзината болест.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Amanda (She/her) (@aeniello)

„Животот е луд, тажен, радосен и див и никогаш нема да знаеме што не чека утре, но ако барем можеме да се обидеме да ја спречиме болеста да го направиме тоа. Погледнете се денес, одете на лекар, разговарајте за здравјето, танцувајте, трчајте, скокајте и продолжете да живеете, без оглед на тоа колку е тоа понекогаш тешко“ порачала Аманда.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Amanda (She/her) (@aeniello)

Нејзината објава била преплавена со зборови на поддршка, а многумина и заблагодариле што ја споделила фотографијата и и’ упатиле зборови на охрабрување.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Amanda (She/her) (@aeniello)

Фото: Instagram

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

ПАРТНЕРОТ ФЛЕРТУВА СО ВАШИТЕ ПРИЈАТЕЛКИ: Еве како да откриете дали се работи за МИКРО-ИЗМАМА

Иако сте во врска неколку месеци, сепак вашиот партнер се допишува со поранешната девојка на …