(ВИДЕО) Семејството Шумахер во новиот документарец споделило ретки снимки од легендата на Ф1

Семејството на Михаел Шумахер во новиот документарец сподели ретки снимки од повредената легенда на Формула 1
Седумкратниот светски шампион е во медицински предизвикана кома откако претрпе катастрофални повреди на мозокот во несреќа на скијање на Француските Алпи во 2013 година.
Состојбата и напредокот на 52-годишникот се чувани во тајност од неговото семејство, со само неколку луѓе кои имале дозвола да го посетат.
Но, новиот документарец Шумахер сега е завршен и откако неговото семејство го даде последното зелено светло, сега треба да се објави, пренесува PlanetF1.
Документарецот вклучува приватни записи што ги обезбеди семејството на германскиот ас.


Интервјуата со сопругата на Шумахер Корина, синот Мик, ќерката Гина-Мари и таткото Ролф се очекува да се појават во филмот.
Документарецот е дело на наградуваните германски филмаџии Мајкл Вех и Ханс-Бруно Камертонс.
Бенџамин Зајкел, кој го продуцираше документарниот филм заедно со Нокер, рече: „Воодушевени сме што имавме доверлива соработка со семејството и менаџментот на Михаел Шумахер. Без нивна поддршка, овој филм немаше да биде возможен“.
Нејзините производители, сепак, рекле дека ситуацијата со Ковид значи дека не е јасно кога ќе биде достапен за целосен преглед на јавноста.
Портпаролот на семејството Шумахер, Сабине Кем, рече: „Филмот ја прикажува импресивната кариера на Мајкл, но и многу од „лицата“ на комплексниот човек.
„Немилосрдниот и смел возач на Формула 1, амбициозниот спортист, комплетниот механичар со уникатен технички талент, сигурниот тимски играч и љубениот семеен човек“.
Близок пријател на Шумахер, Жан Тод, претседател на ФИА и поранешен шеф на Ферари, е еден од неколкумина што можеа да го видат.


Михаел Шумахер со неговата сопруга Корина, во зимското одморалиште Мадона ди Кампиigо, во областа Доломити во Северна Италија.
На крајот на минатата година, Тод, 74, за Ouest France дал ретка информација за состојбата на Шумахер ,велејќи: „Јас сум многу дискретен на оваа тема. „Сите знаеме дека Мајкл имаше многу сериозна несреќа и, за жал, имаше значителни последици за него.Оттогаш, тој се лекуваше за да може да се врати во понормален живот“.
По претходната посета на Ф1 sвездата, Тод тогаш рече: „Тој се бори“.Во текот на возбудливата кариера во Ф1, Шумахер забележа седум шампионски победи, освојувајќи пет титули по ред помеѓу 2000. и 2004. година.
Вкупно победи на 91 трки и се смета за веројатно најдобриот Ф1 возач на сите времиња.
Неговиот рекорд од седум шампионски титули го изедначи британскиот возач Луис Хамилтон во 2020 година, пренесува британскиот таблоид The Sun.

Фото: Принтскрин/F1

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ВИДЕО) Зверев шокира: „Не не тестираат, а многумина се заразени!“

Германскиот тенисер Александар Зверев вели дека контролите во Австралија се послаби отколку што мислат, а …