Кардиолог открил кои намирници треба да се избегнуваат ако се грижите за здравјето на срцето

ШТО е на вашата чинија во голема мера влијае на здравјето на срцето.
„Храната која е здрава за срцето содржи хранливи материи за кои се покажа дека користат на кардиоваскуларниот систем или го намалуваат ризикот од развој на срцеви заболувања со намалување на лошиот ЛДЛ холестерол и триглицериди во крвта, намалување на крвниот притисок, контрола на телесната тежина и/или подобрување на чувствителноста на инсулин”, вели Ранија Батајне, лекар и автор на книгата „The One One One Die“ за Delish.
Омега-3 масните киселини, калиумот, калциумот, магнезиумот, влакната, фитонутриентите и антиоксидантите се најважни, а нивниот удел е најголем во медитеранската исхрана и ДАШ диетата, така што тие се најдобриот избор за оние кои сакаат да го одржат или подобрат здравјето на срцето.
Науката ја поддржува оваа теорија. Вели дека менито фокусирано на цели зрна, јаткасти плодови и мешунки и малку млечни млечни производи и маснотии можат да го намалат ризикот од кардиоваскуларни заболувања за околу една третина, според студијата од 2016. година објавена во Journal of the American College of Cardiology (Журнал на Американскиот колеџ за кардиологија).


Која храна тогаш добива црвено светло кога станува збор за здравјето на срцето? Еве го списокот.
Преработени деликатеси од месо
Кремвишли
Печено пилешко (со кожа)
Пржено пилешко
Помфрит
Чипс
Смути со овошје
Зелен сок
Конзервиран зеленчук
Капари
Јогурт со вкус
Гранола
Маргарин
Готови замрзнати јадења
Кечап
Црвено месо
Сол
Преливи за салата
Бел леб
Бел ориз
Спортски пијалоци
Енергетски пијалоци
Пица
Алкохол
Путер од кикирики без маснотии
Снегулки со шеќер

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.


Видете следно

Мартовските сончеви зраци бараат и неопходна заштита!

Повеќето од нас изминативе месеци ги поминаа дома од повеќе разумни причини. Меѓутоа зголемените температури, …