Како да го подготвите телото за вирусите

Витаминот Ц е штит на целокупниот имунитет, а во моментов најмногу се наоѓа во калинка, портокал и мандарина
Секое утро во последно време се будите со затнат нос? Ова е знак дека сезоната на вируси започна и дека телото треба да биде заштитено и да се преземат превентивни мерки. Лекарите велат дека вирусите веќе дејствуваат. Сепак, повеќето од нас се извлекуваат само со пониска температура, затнат нос и главоболка. Но, децата и постарите лица се особено ранливи групи и нутриционистите препорачуваат да побарате превенција на пазарот наместо во блиската аптека.


Тие истакнуваат дека сега е пресвртна точка за нашето тело, кога ќе се подготвиме и зајакнеме за претстојните предизвици – вируси, инфекции и болести. Се препорачува да се консумираат што повеќе овошје и зеленчук. Лукот е вистинскиот избор во ова време. Од друга страна, секако постои и витамин Ц, кој е штит на нашиот целосен имунитет. Без него, нашиот имунолошки систем не функционира.
Во моментов, најмногу се наоѓа во калинка, портокал и мандарина. Заедно со здравата исхрана, медот, прополисот и другите пчелни производи ќе ви се најдат за да се заштитат од настинки и вируси.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ВИДЕО) Мајка за синот изградила мостови до училиште

Грижлива мајка во кинеската провинција Хенан потрошила повеќе од милион јуани или околу 154.000 американски …