ЗА СТУДЕНИ ДЕНОВИ – Три адути за подобар имунитет

Лукот во поголеми концентрации ги уништува бактериите исто како и антибиотиците
Меѓу растенијата што се користат во исхраната на луѓето, лукот, ѓумбирот и ориганото се издвојуваат особено за време на студените денови. Кога ги вклучуваме во исхраната, нашиот имунитет има корист и од нивните одбранбени механизми.

Против кашлица
Секогаш кога ќе се чувствуваат слаби, постарите луѓе посегнуваат по лукот. Во античката индиска медицина се користи против кашлица. Готвачите го ценат лукот затоа што тој е незаменлив зачин на медитеранската и континенталната кујна и претставува неисцрпен предизвик за научниците.
Дневната конзумација на лук може да биде добра одбрана од воспалителни болести. Тој е еден од најмоќните природни антибиотици. Содржи повеќе од 100 биолошки активни компоненти, вклучувајќи алиин, алицин, алиназа и специјални соединенија на сулфур.


Есенцијалното масло од оригано е исклучително моќен природен антибиотик


Алицинските и сулфурните соединенија кои содржат лук се моќни антибиотички, антивирусни и антифунгални агенси кои, покрај тоа, неверојатно го зголемуваат имунитетот. Придонесува за намалување на крвниот притисок, нивото на холестерол во крвта, а исто така покажува и антиканцерогени ефекти.
Истражувачите со сигурност откриле дека лукот во повисоки концентрации ги уништува бактериите исто како и широко користените антибиотици. Тој е исто така ефикасен против вируси, како и габи како што е кандида.

Инфекција на уво
Есенцијалното масло од оригано е исклучително моќен природен антибиотик. Маслото од оригано се користи за дезинфекција, за да помогне во лекување на инфекции на уво, нос и грло, кандидијаза, како и други бактериски и вирусни заболувања. Покрај тоа, ориганото ги потиснува механизмите на воспаление и го спречува формирањето на клетките на ракот. Маслото од оригано работи многу посилно од сувото оригано.

Природен лек
Ѓумбирот е природен лек за воспаление и болка.
Во својот состав, ѓумбирот има неколку испарливи масла кои му ја даваат својата карактеристична арома и горчина: зингерони, шогаоли и ѓумбироли. Овие масла делуваат како моќни антибактериски, антифунгални и антипаразитски агенси.
Покрај тоа, тие го спречуваат формирањето на клетките на ракот, а во исто време ја зголемуваат способноста на телото да ги уништи таквите клетки што се веќе присутни. Познато е дека помага да се намали гадењето како резултат на треска, утринска мачнина и гадење од патувања. Покрај тоа, ѓумбирот го стимулира производството на жолчката, што го олеснува варењето на мастите.
Ѓумбирот е исто така природен лек за воспаление и болка. Покрај тоа, ѓумбирот ги зачувува резервите на глутатион во организмот, кој е моќен антиоксиданс.

Фото: Архива

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Кои се новите трендови во љубовните врски и како пандемијата влијаеше на нив

Најавени се нови трендови во љубовните врски, а истражувањата покажаа дека пандемијата има прилично големо …