(ВИДЕО) ЕНИГМА ВО ЦРКВА ВО ЧЕРНОБИЛ: Во храмот на Свети Илија радијацијата никогаш не е зголемена – научниците не можат да го објаснат феноментот!

Само на едно место на територијата на разурнатиот регион на Чернобил, законите на природата ја изгубиле својата сила – во црквата Свети Илија. За разлика од околината, во внатрешноста на sидовите на црквата, уредите за мерење на радиоактивноста покажуваат апсолутно дозволено ниво на зрачење, кое не се зголемило дури и во првите години по катастрофата.
Во исто време, сите обиди на експертите да најдат какво било научно објаснување за овој феномен, поврзувајќи го со природни аномалии, биле неуспешни. Во современото општество, каде што материјализмот, кој беше всаден со децении, мирно коегзистира со религиозни убедувања, верувањето во натприродни сили во никој случај не е заедничка одлика на граѓаните. Сепак, дури и најтврдокорните скептици се принудени да признаат дека понекогаш постојат феномени за кои е тешко да се најде рационално објаснување. Една од овие појави е црквата Свети Илија, сместена во зоната на исклучување во Чернобил. По што е позната?
Единственоста на оваа црква, која на прв поглед не се разликува од многу слични градби, е тоа што зрачењето необјасниво ја заобиколило.
Како што е познато, несреќата, што се случи во април 1986. година во блиската нуклеарна централа во Чернобил, ја претвори целата околна област во мртва зона контаминирана со радионуклиди на цезиум и јод. Огромен број луѓе беа принудени да ги напуштат своите домови и да се преселат во безбедни места за живеење. Редовните мерења од страна на специјалисти покажуваат дека и денес, по повеќе од три децении, воздухот и почвата на Чернобил се заситени со смрт. Тие се помирија со тоа, разбирајќи ги објективните закони за тоа што се случува.
И само на едно место на територијата на овој уништен регион, законите на природата ја изгубија својата сила – во црквата Свети Илија. Во нејзините sидови, уредите покажуваат апсолутно дозволено ниво на зрачење, кое не се зголемило дури и во првите години по катастрофата. Во исто време, сите обиди на експертите да најдат какво било научно објаснување за овој феномен, поврзувајќи го со природни аномалии, биле неуспешни. Покрај тоа, не е спорно дека многу од иконите пронајдени во овој храм се здобиле со чудесна моќ.
Историјата на храмот, која ги збуни современите научници, има нешто повеќе од век и половина. Сепак, како што е јасно од „преживеаните“ документи, на ова место биле подигнати дрвени цркви неколку пати, една по друга уривајќи се во пожари. Сегашната црква е изградена во 1869. година и служела скоро половина век, сè додека „комунистичките господари на животот“, укинувајќи ја парохијата, ја пренеле во надлежност на бројни економски организации. Долго време тука била сместена продавница за храна.

Во 1937 година, поради друга антирелигиозна кампања, била издадена наредба да се разнесе зградата што некогаш служела како храм, но поранешните парохијани, продирајќи внатре, легнале на подот и објавиле дека се подготвени да умрат заедно со нивното осквернавено светилиште. За да се избегне отворена конфронтација со населението, властите биле принудени да ја повлечат својата одлука. Следниот пат кога црквата Свети Илија била пред уништување било во 1941 година, кога била минирана пред присилното повлекување на советските трупи. Потоа повторно се спаси само благодарение на посветеноста на локалното население. Повоените години биле обележани со одредено олеснување на владината политика кон религијата, што довело до оживување на одредени, претходно укинати парохии. Меѓу нив била и православната заедница на црквата Свети Илија, која постоела до кобната 1986 година.
По страшната катастрофа предизвикана од човекот во нуклеарната централа во Чернобил на 26. април 1986. година, сите цркви лоцирани во контаминираната област, вклучувајќи ја и црквата Свети Илија, биле затворени. Сепак, по неколку години украинските власти почнале да добиваат многу писма со барање да се отвори оваа црква и да се дозволи одржување богослужба во неа. Пораките доаѓале од локалните жители, кои одбиле да се преселат надвор од загадената територија, како и од поранешните вработени во АЕЦ, кои изразиле желба да го живеат остатокот од својот живот без да ја напуштат зоната на зрачење.


Пред да донесат одлука за ова прашање, властите дале упатства за мерење на нивото на зрачење во храмот, планирајќи, врз основа на добиените резултати, да ги одвратат верниците од нивниот луд потфат. Сепак, на општо чудење, инструментите не забележале никакви отстапувања од нормата и било добиено одобрение за продолжување на верскиот живот во него. Сепак, ниту еден обид да се најде објаснување за овој феномен, иако останал во рамките на материјализмот, не бил крунисан со успех.
Ќе наведеме уште еден факт – колку е изненадувачки, толку е и непобитен. Факт е дека точно 10 години пред избувнувањето на трагедијата, на страниците на весникот „Чернобил“ се појавил фељтон со ироничен наслов „Пронајдоци на црковни луѓе“.
Во тие години сè уште постоела активна атеистичка пропаганда и редовно се објавувале слични написи, но во овој случај авторот, со нескриен потсмев, рекол дека, според парохијаните на црквата Свети Илија, сите биле сведоци на чуда: Пресвета Богородица се појавила на небото, која во рацете држела гранчиња од пелин и го благословила храмот со нив. Сите забележале, истовремено, дека Нејзиното лице е полно со тага.


Овој напис ќе беше заборавен ако авторот не го наведе точниот датум на тоа што се случило – 26 април 1976 година, со други зборови, точно 10. години пред трагедијата, и што се повторувало ден по ден …
Во црквата има и посебна икона – таа се нарекува „Спасител на Чернобил“. Ја видел во сон еден од ликвидаторите, организаторот на партијата во нуклеарната централа во Чернобил, Јуриј Андреев, кој примил голема доза на зрачење и се наоѓал во сериозна состојба во болницата. Шокираниот човек им кажал на свештениците за тоа.
Наскоро, соодветната икона е насликана во Лавра на Троица-Сергиј и осветена во Киев. На него е претставен Исус Христос со Богородица и Архангел Михаил. Стојат на облаците, а под нив, на земјата, се наоѓаат хероите-ликвидатори (лекари, градители, пожарникари и сл.) И душите на мртвите.
Интересно е што по сликањето на оваа икона, Јуриј Андреев се опоравил.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

КОРОНА ВИРУС ВО МАКЕДОНИЈА – ДВЕ ЛИЦА ПОЧИНАЛЕ: Денеска се регистрирани 74. нови случаи на Ковид 19

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје:  Во последните 24 часа …