(ВИДЕО) Една година од смртта на Коби Брајант: Ќе го памтиме по ОВА!

Еден од најдобрите кошаркари ан сите времиња
Пред точно една година, легендата на НБА-лигата Коби Брајант загина во пад на хеликоптер во американската држава Калифорнија, во близина на градот Калабасас.
Покрај Брајант, уште осум лица го загубија животот тој ден – неговата ќерка Џана (13), тренерот Џон Алтобели (46), неговата сопруга Кери (46) и ќерката Алис (13), Сара Честер (45) и нејзината ќерка Пејтон (13)., помошник тренер на Академијата Брајант, Кристина Маузер (38) и пилотот Ара Зобајан (50).
И додека светот, една година по трагичната смрт на еден од најдобрите кошаркари во историјата на „магичната игра под обрачите“, испраќа пораки до жртвите, време е да се потсетиме како Брајант заработи таков статус меѓу луѓето низ скоро целата планета.
Коби целата своја кариера ја помина во еден клуб. Од 1996. година, кога беше влечен во дресот на Шарлот Хорнетс, а потоа префрлен во Лејкерс, тој одигра 2034. натпревари за тимот на Лос Анџелес во 20. сезони, од кои 1.198 како стартер во лигашкиот дел од сезоната, додека во плејофот тој одигра 220 натпревари (200 започнаа).

Тој во моментов е на второто место по бројот на сезони поминати во еден клуб, зад Дирк Новицки (21, Далас Маверикс) и пред Тим Данкан (19, Сан Антонио Спарс), Џон Стоктон (Јута Џез, 19), Реџи Милер, Индијана Пејсерс, 18)
За тоа време, Коби играше седум пати во финалето на НБА. Тој беше поразен двапати, Детроит Пистонс – во 2004 година и Бостон Селтикс – во 2008 година, додека исто толку пати беше прогласен за најдобар играч во последната серија (2009 против Орландо Меџик и 2010 против Бостон Селтикс).
Тој дури играше 18 пати на натпреварот „Ол стар“ (втор зад Карим Абдул Џабар) (имаше 19 настапи), додека еднаш беше прогласен за најдобар играч во лигата (во 2008 година).

Тој беше четири пати најдобар играч на овие натпревари (2002, 2007, 2009 и 2011 година). На возраст од 18 години и 169 дена, тој стана најмладиот шампион на натпреварот во забивање (1997 година), а една година и еден ден подоцна, најмладиот кошаркар кој ја започна оваа игра.

Покажа дека не е само неговиот напад силна страна од фактот што девет пати беше избран во најдобриот дефанзивен тим во лигата, а 11 пати беше дел од првите пет на шампионатот.
Тој беше двапати најдобар стрелец во лигата (2006, 2007).

Што се однесува до бројките што ги постигнал во текот на целата своја кариера, тие го кажуваат следново:
Во лигашкиот дел од сезоната, тој постигна 33.643 поени, погоди 1.827 тројки, запиша 7.047 скокови, 6.306 асистенции, 1.944 украдени топки, 640 блокади и 4.010 загубени топки.
Во плејофот на 220 натпревари, тој го имаше следниов учинок: 5.640 поени, 292 тројки, 1.119 скокови, 1.040 асистенции, 310 украдени украдени топки, 144 блокади и 647 загубени топки.
Брајант ќе остане запаметен и како кошаркар со најмногу освоени поени на еден натпревар (по славните 100 Вилт Чембрлен), бидејќи тој броеше до 81 на 22 јануари 2006 година против Торонто Репторс.

Рекорди кои сè уште се во „сопственост“ на Брајант
– Повеќето МВП награди на натпреварите на „Ол стар“ (4)
– Најмногу пати е избран во најдобрите пет во НБА-лигата (11, со Карл Мелоун и Леброн Џејмс) и дефанзивна петорка (9, со Мајкл Џордан, Гери Пејтон и Кевин Гарнет)
– Најмногу освоени поени во една сала (16.161, Стејплс центар, Лос Анџелес)
– Најмногу натпревари во една сала (599, Стејплс центар)
– Бек со најмногу поени (33,643)
– Најмладиот играч кој започнал натпревар (18 години, 158 дена), победил во натпревар во забивање, започнал „Ол-стар“ натпревар, избран во идеалната петорка составена од руки (1996/97) и идеална дефанзивна петорка (1999 година)/2000)
– Тој е единствениот играч во историјата на лигата кој постигна најмалку 600 поени во плејофот три сезони по ред – 633 (2008), 695 (2009), 671 (2010)
– Најстариот кошаркар со 60 поени (37 години, 234 дена, против Јута Џез на збогувањето со кошарката)

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.


Видете следно

(ФОТО) ВИДЕО+ФОТО) Дошол на венчавка со шест жени:„Сите се трудни од мене!“

На Инстаграм објавил фотографии од венчавката Контроверзниот богаташ познат како Прити Мајк предизвикал низа коментари …