(ФОТО) ЧУДЕСНА СУДБИНА НА НАЈСТАРАТА ЖЕНА НА СВЕТОТ: Ги надживеала ќерката и внукот, јадела по 1 кг. чоколадо неделно и пушела а умрела на 122. години!

Французинката Жан Клемент е официјално личноста која живеела најдолго и тоа е многу добро документирано. Родена е на 21. февруари 1875. година и починала во истата година со принцезата Дијана, во 1997. година. Живеела точно 122. години и 164. дена. Не чувствувала болка и била прилично енергична старица. На 150. см и 45. кг, таа сакала да тврди дека никогаш не била болна.
Родена е во богато семејство на бродоградители, во малото гратче Арл, во Прованса. Целото нејзино семејство го красело долговечност затоа што нејзините родители долго живееле – нејзината мајка до нејзината 86. година, а татко и до 93. години. На нејзиниот брат му недостасувале 3 години до 100 години.


Нејзиното детство било убаво и пријатно, научила да свири на пијано, да слика и да заврши училиште на 16. години.
Друга погодност во нејзиниот живот била што не морала да го менува презимето за време на бракот затоа што се омажила за братучедот на Фернандо Никола Клемент. Дедовците по татковците биле браќа, а бабите по татковците биле сестри и затоа Фернандо всушност бил двоен братучед. Во тоа време имала само 21 година и не се грижела за многу работи, таа имала слугинка, живеела во стан над семејниот бизнис. Возела велосипед, вежбала мечување, учествувала на музички рецитали со пријателите и едноставно уживала во животот.


Таа ја роди својата ќерка Ивон, нејзиното единствено дете, во 1898 година. Нејзината ќерка починала од туберкулоза на нејзиниот 36-ти роденден. Таа продолжила да се грижи за нејзиниот внук Фредерик, но тој починал во сообраќајна несреќа во 1963. година.
Кога имала 90. години, таа потпишала договор за доживотна издршка бидејќи немала блиски роднини. Таа потпиша договор во 1965. година со адвокатот Андреа Франсоа Рафраје. Во договорот стоело дека по нејзината смрт, станот во кој живеела ќе му припадне на Андреа, а тој ќе и плаќа 2.500 франци месечно. Адвокатот не го дочекал тоа бидејќи починал во 1995 година, а Жан успеала да добие толку пари од него што може да купи уште еден таков стан. Иако починал, неговото семејство морало да продолжи да ги исполнува обврските кон неа. Секако, сè до нејзината смрт.
Таа гордо истакнала дека имала само еднаш конјунктивитис. Се негувала со пудра и маслиново масло. Пушела откако се омажила па се до 117. година. Возела велосипед до 100. години и немало да запре ако не го скршела зглобот. Закрепнала многу побрзо за жена на нејзина возраст и продолжила да оди.


До 110. година живеела самостојно, но потоа морала да се пресели во дом за стари лица. Таа побарала да биде таму пред 7 часот. Таа секој ден го започнувала со молитва на прозорецот. Таа сакала да му се заблагодарува на Бога што бил убав денот и дека е жива. Таа умеела да се запраша зошто е жива толку долго време, се занимавала со гимнастика со класична музика од вокмен, а вработените во домот рекле дека е побрза од луѓето кои се многу помлади од неа.
Јадела скромно, особено за појадок. Обично пиела кафе и јадела двопек. Не сакала риба, а десертот бил задолжителен после секој оброк. После секој оброк, таа пиела порто и пушела цигари.


Обожавала чоколадо и секогаш морало да го има. Таа јадела килограм чоколадо на неделно ниво. Сакала да дремне попладне, да слуша музика и да се дружи со луѓе од домот. Таа страдала затоа што повеќе не можеше да решава крстозборки затоа што тоа и било омилено. Секогаш пушела цигара пред спиење, а лекарите ја нарекувале „тврдо колаче“.
Нејзината смрт дошла ненадејно и причината никогаш не беше откриена. Таа оглувела и ослепела еден месец пред нејзината смрт, но била здрава надвор вон тоа, според приказната на лекарот.
Во 1997. година, светот остана без Мајка Тереза ​​и принцезата Дијана. Во Франција, тие се сеќаваат дека истата година починала и Жан Клемент.

Фото: Википедија

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.


Видете следно

(ФОТО) 7. неверојатни жени постари од 50. години кои ќе ве инспирираат да работите на себе

Одржување на добра физичка форма е исклучително тешко, особено по одредена возраст. Но, за некои …