ЕВРОПА ВО СТРАВ, ВАКЦИНИТЕ ДОЦНАТ: Новиот сој на вирусот корона „окова“ многу земји на ЕУ

Земјите во ЕУ деновиве имаат сериозни проблеми со снабдувањето со вакцини за корона. Во моментов, главниот снабдувач, американски „Фајзер“ доцни со испораката.
Белгија доби 60.000 дози наместо ветените 100.000. 385.000 од најавените 520.000 пристигнаа во Франција. Данска доби десет проценти помалку, а Италија дури помалку за една третина.

Властите во Рим затоа одлучија да поднесат официјална тужба. Бидејќи, во прашање се животи.
Во ЕУ се загрижени. Брисел одамна издвои 2,9 милијарди евра и резервирал голема количина вакцини, од кои 600 милиони од „Фајзер-Бионтек“. Значителен дел од парите се веќе исплатени. А вакцините доцнат.
Како причина за тоа, американско-германскиот производител наведува дека се изведуваат работите во производствените погони во фабриката во Белгија, која го снабдува поголемиот дел од Европа! Работите, токму сега, во ова епидемиско време и ненајавени, натераале многумина да се сомневаат во официјалната верзија за причината за доцнењето.„Фајзер“, без претходно предупредување, најавил забавување од три до четири недели, за потоа да се намали на една недела, под притисок на јавноста. Во ЕУ жестоко протестираат, но не им вреди многу. Кога овој производител потпишал договор со Европската комисија, количината била договорена на квартална основа, а не на неделна основа. „Фајзер“, во исто време, ужива во придобивките што се појавија при користење на шестата доза во пакет од пет, што ќе им донесе дополнителни значителни придобивки. Ова, во исто време, ќе го надополни времето на доцнење.
Во меѓувреме, европските земји како сонце ја чекаат вакцината „Астра-Зенека“, но, за да бидат работите уште полоши, и тие доцнат. Оваа разочарувачка најава дојде дури и пред дозволата за употреба што оваа компанија ја очекува на 29. јануари. Европската комисија нарачала 400. милиони дози на „Астра-Зенека“. Некои земји, како што е Литванија, очекуваат до 80. проценти помалку од планираната количина! Австрија на тој начин ќе добие 340.000 дози во февруари, наместо очекуваните 650.000, а Норвешка само 200.000 од предвидените 1,12 милиони!


И’, додека се чекаат вакцините а новиот сој на корона вирусот пустоши каде што стасал, поголемиот дел од европските земји ги заоструваат мерките, како Велика Британија на пример која го продолжи „заклучувањето“ до 17. јули, а не е подобро ниту во Италија каде движењето е ограничено само на неопходните аптеки и продавници на храна.
Во големата трка за клиенти и влијанието на пазарот, очигледно имало и такви кои, за да добијат договори, понудиле повеќе отколку што можеа да постигнат. Постојат дури и оние „конспиративни“ коментари на маргините во кои се истакнува дека се доцна заради заострување на политиката во борбата против короната со доаѓањето на новиот претседател на САД, Џо Бајден, кој наводно сакал да обезбеди вакцини за потребите на американскиот пазар!

Проблемот во Западна Европа е што во моментов тука се достапни само „Фајзер“ и „Модерна“. Руските и кинеските вакцини „не се во мода“, освен во Унгарија. Во меѓувреме, бројот на заразени луѓе на планетата се искачи на скоро 100. милиони (99.782.678), британскиот вид сериозно се заканува, а секој ден на чекање и двоумење носи нови животи.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Андреа се надева дека ќе ја претставува нашата земја на Евровизија со Circles

Circles се вика песната на Андреа која влезе во најтесниот круг од 6. песни за …