Во Македонија после извршени 677. тестирања денеска се регистрирани 63 нови случаи на Ковид 19: Починати се 6. лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 677 тестирања, а регистрирани се 63 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-37, Куманово-4, Тетово-1, Гостивар-1, Штип-2, Битола-1, Велес-1, Охрид-2, Кавадарци-5, Струга-1, Свети Николе-1, Крива Паланка-1, Берово-2, Делчево-1, Пробиштип-1, Кратово-1, Пехчево-1.
Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 573 оздравени пациенти од: Скопје-350, Куманово-19, Тетово-10, Прилеп-36, Гостивар-9, Штип-8, Битола-7, Велес-17, Струмица-15, Кавадарци-28, Кочани-9, Кичево-1, Свети Николе-4, Гевгелија-6, Неготино-12, Дебар-8, Ресен-5, Крива Паланка-1, Радовиш-6, Пробиштип-3, Валандово-3, Демир Хисар-1, Македонски Брод-2, Богданци-2, Кратово-1, Крушево-9, Демир Капија-1.
Починати се 6 лица, два пациенти од Скопје (54 и 79г), два од Прилеп (85 и 93г), еден од Кавадарци (70г) и еден пациент од Струга (83г). Пациентите се починати во болнички услови.
Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 90717, бројката на оздравени пациенти е 78727, на починати е 2791, а бројот на активни случаи изнесува 9199. Според досега завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:
• Скопје 39462, активни 5145
• Куманово 5113, активни 377
• Тетово 5032, активни 373
• Прилеп 4522, активни 212
• Гостивар 3577, активни 220
• Штип 3476, активни 143
• Битола 3188, активни 159
• Велес 3011, активни 241
• Охрид 2723, активни 351
• Струмица 2506, активни 287
• Кавадарци 2472, активни 313
• Струга 2175, активни 141
• Кочани 1714, активни 87
• Кичево 1694, активни 129
• Свети Николе 1067, активни 35
• Гевгелија 970, активни 95
• Неготино 953, активни 109
• Дебар 741, активни 108
• Ресен 727, активни 104
• Крива Паланка 713, активни 56
• Радовиш 685, активни 40
• Берово 577, активни 49
• Делчево 559, активни 164
• Пробиштип 500, активни 40
• Виница 482, активни 32
• Валандово 325, активни 12
• Демир Хисар 242, активни 8
• Македонски Брод 240, активни 10
• Богданци 222, активни 30
• Кратово 215, активни 17
• Крушево 200, активни 29
• Македонска Каменица 190, активни 36
• Демир Капија 182, активни 28
• Пехчево 180, активни 13
• Дојран 82, активни 6
Направените 677 теста се преку: ИЈЗ-94, ЦЈЗ Скопје-26,  Авицена-0, Биотек-68, МАНУ -43,  Жан Митрев (Филип Втори)-130, Систина со PCR метода -169, лабораторија Лаор –0, Судска медицина-0, ЦЈЗ Битола-0, Инфективна клиника-2, ГАК-0, Синлаб-0, Ремедика-0, лабораторија болница Козле-0, ЈЗУ (рапид тест) -145, УК Пулмологија со алергологија –0, лаборатории од странство-0. Досега во земјата се направени вкупно 443.277 тестирања на Ковид -19.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(АУДИО СНИМКА) ШОК! Протече СНИМКАТА од брза помош откако Болдвин ја усмртил колешката – Жена вреска и го обвинува ОВОЈ ЧОВЕК!

Слушнете што рекла помошничката сценарист! Невидена трагедија на филмскиот сет се случи кога актерот Алек …